| dixi9516 a întrebat:

Dau FUNDA celui care ma lamureste si pe mine in legatura cu o problema. Am cumparat un laptop Asus si are bateria incorporata. Am citit pe internet ca pentru o mai buna intretinere a bateriei, trebuie sa o scoti cand bagi laptopul la incarcat, dar eu nu am posibilitatea asta. Bateria ma tine doar 3 ore. Ce trebuie sa fac? Il tin la incarcat pana se incarca complet si apoi deconectez incarcatorul, si asa procedez de fiercare data, la fiecare 3 ore sau il tin mereu la incarcat si doar cand plec undeva il tin fara fir?

Răspuns Câştigător
| Gizăz a răspuns:

Trebuie să scoţi bateria dacă poţi. Ce ai citit pe internet e pentru modelele alea de laptop. Normal că sunt făcute să meargă bine chiar dacă nu le scoţi dacă e model cu baterie încorporată.

Eu am tot un Asus cu baterie ca a ta. Îl am de astă vară şi mă ţine cam patru ore fără probleme şi acum. Dacă îl foloseşti acasă ţine-l în priză mereu. Nu se întâmplă nimic rău. Cam o dată pe lună foloseşte-l doar pe baterie până se descarcă de tot. Eu aşa fac şi nu am avut probleme.

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai nevoie de altă baterie nouă, asta e terminată. Laptopul nu e nou?

| dixi9516 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Laptopul e nou. Asa este el, are baterie de 3 celule.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Doar 3 ore? pai e f mult. ce ai citit tu sunt informatii aproximative si irelevante. lasa bateria la locul ei si foloseste incarcatorul de fiecare data cand poti. baietii aia de la Asus or sti ei ceva de au lasat bateria incorporata

| StefanPrintzy a răspuns:

Ai 2 variante frumoasebig grin
1. Tine incarcatorul in pc non stop
2.Incarca bateria scoate-o din pc si lasa-l direct sa ia curent dl priza fara baterie.