| patrik986 a întrebat:

Deci am o cheie originala pentru Windows 10 Education activat cu aceasta cheie, și mă întrebam dacă nu pot sa instalez Windows 8.1? Dar să rămână activat..Se poate? Sa fac un fel de upgrade sau sa îl instalez "curat"?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

De instalat poti, dar licenta nu cred ca va fi valabila de la versiune Edu.
Oricum, 8 si 8.1 sunt mai slabe, mai bine pune-ti w7.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. N-o poti folosi la 8.1. Key-ul este valabil doar pentru acel Windows. Si cand s-a facut trecerea de la Windows 7 (de exemplu) la Windows 10 s-a primit alt key.

Bula
| Bula a răspuns:

Din cate stiu, n-a existat versiune Edu la win 8 -8.1.
La celalalte licente se poate face downgrade si activare de la versiune superioara la una mai veche.

| patrik986 explică (pentru Bula):

Deci nu pot sa instalez Win 8 sau 8.1?

| Bula a răspuns (pentru patrik986):

De instalat poti, dar licenta nu cred ca va fi valabila de la versiune Edu.
Oricum, 8 si 8.1 sunt mai slabe, mai bine pune-ti w7.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Instalezi mai intai win8.1, il activezi, si apoi bagi si win10, daca am inteles eu bine. Vrei dual boot nu? Trebuie instalat prima data cel mai mic in versiune, pe urma crescator. Deci win8.1 primul pe urma win10, ai grija ca win10 stocheaza intr-o baza de date si cum prinde net se activeaza automat, deci in timpul instalarii se activeaza.

| patrik986 explică (pentru anonim_4396):

Nu, eu vreau doar Windows 8.1...De aceea am întrebat dacă o să se activeze din vremea când Microsoft oferea upgrade gratuit...Și eu as vrea sa fac un downgrade la Windows 8.1, ai înțeles? Doar că problema ii că am Win 10 Education