| anonim_4396 a întrebat:

Eu am un laptop Asus x53 gaming cu procesor i7, 8gb ram, si placa video gt520.
As vrea sa-i schimb placa video.
Stiu ca nu se poate dar am auzit ca la unele laptoupuri poti sa faci asta si as vrea sa stiu daca la asta as putea face asta.

Răspuns Câştigător
| Adelin25 a răspuns:

Poti ...sunt tutoriale pe net, dar e mai complicat, trebuie sa desfaci leptopul si sa tragi un fir afara si sa o conectezi daca nu poti sa o schimb. Daca gasesti deschimbat il duci la unservicesis e ocupa ei acolo

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intra la proprietatile video (display).
Daca acolo poti schimba care placa video la care iesire (display, extern) sa fie alocat, atunci ai ceva sanse de schimbare.

In pasul urmator trebuie sa intrii la pagina laptopului de pe site-ul producatorului, descsrci si citesti manualul utilizatorului, specificatiile, manualul de service (daca exista).
In cazul ca exista posibilitate de schimbare a placii video, atunci in documentatiile de mai sus vei gasi si cu ce alte placi video este compatibil.
Daca nu gasesti asemenea referire, atunci nu ai cum sa schimbi placa video, singura sansa ramanand sa-ti cumperi un laptop mai performant.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Deci mai spune-mi mai explicit unde sa intru ca sa vad daca se poate schimba sau nu.

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Am spus clar: "la proprietatile video (display)".
Daca nu te stii nici atat, atunci du-l la un service, sa-ti spuna (contra cost).

| RAY a răspuns:

Placa video e lipita de placa de baza =slabe sanse, am intrebat eu la depanero nici upgrade de cpu nu fac

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Ar fi o posibilitate, cumperi o placa externa si o conectezi la laptop, dar nu stiu daca gasesti asa plus ca e scump