| Anothergirl22 a întrebat:

Hei, TPU! Mi-am cumpărat laptopul acesta de la resigilate https://emag.page.link/YgabnfdAtXVwnSpp9
L-am deschis și îmi apare NO BOOTABLE DEVICE. Oare de ce da eroarea asta? E defect? Sau e normal să apară așa la prima deschidere? Mai are rost sa-l duc să-mi instaleze Windows miercuri? Sau îl are deja? Că nu mai înțeleg nimic, sincer. Fundă happy

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Vrei sa ma asculti sau nu?
Exista 2 cazuri in care apare acel mesaj.

1. cand nu ai nici un fel de sistem de operare instalat, tocmai cazul tau...
si in acest caz e foarte normal sa apara asta, NU este o eroare, nu trebuie sa faci nimic, decat sa instalezi Windowsul.

2. cazul cand ai un sistem de operare instalat pe HDD sau SSD, dar din cauza unei erori, sau unui virus, sunt alterate fisierele de boot, si nu se mai poate efectua bootarea.
In acest caz e o eroare.

Tu ai un laptop fara sistem de operare, scrie clar NO OS in numele lui, esti in cazul A, trebuie doar sa instalezi Windowsul.

Intrebare>>> BIOS ul laptopului tau arata EXACT asa ca in acel video?
caz in care trebuie sa lasi acolo Legacy (BIOS).

UEFI e doar daca interfata aceea e controlabila cu mouse-ul si are un design modern, colorat, pictograme reprezentative pentru fiecare meniu si chestie in parte.

Ca sa intelegi:
https://www.howtogeek.com/wp-content/uploads/2017/05/img_5913820521683.png

in stanga e BIOS, si trebuie sa lasi acolo Legacy
in dreapta imaginii ai reprezentata o interfata UEFI, si trebuie sa muti pe UEFI in acest caz.

14 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Pai logic ca apare aia ca nu are sistem de operare laughing NO OS, scrie clar in descriere.

| LPCTSTR a răspuns:

Ori este o problema din BIOS cu boot priority, ori SSDul nu face contact bine.
Normal ar fi trebuit sa primesti o eroare de tipul "no bootable media found" care-ti spune ca a gasit un "device bootabil", dar n-are ce boota de pe el.

| NLS a răspuns:

Pai daca nu are nici Windows instalat,
nici vreo distributie Linux,
NICI vreun alt sistem de operare (fie el si foarte rudimentar, cu care nu poti face nimic, precum FreeDOS),
e foarte normal sa apara acel mesaj.

Daca ai avea la indemana un alt PC sau laptop de pe care sa poti crea un stick bootabil, te-as fi putut ajuta eu sa ti-l instalezi.

Acum e ok ca e goala stocarea (HDD/SSD), insa cand e plin de informatii personale, e bine sa ti-l stii reinstala tu, sa nu isi bage ochii fitecine prin datele tale.

| Anothergirl22 explică (pentru NLS):

Mai am inca un laptop la îndemână, cu Windows 7 happy

| NLS a răspuns (pentru Anothergirl22):

Pentru a putea instala Windowsul, nu trebuie sa modifici nimic in BIOS, dar trebuie sa gasesti asa numita tasta de Quick Boot Menu.

Apare de regula in partea de jos, in primul ecran ce apare dupa ce apesi butonul de pornire.
Daca o gasesti, te pot ajuta mai departe.

https://www.deskdecode.com/......essage.png

| Anothergirl22 explică (pentru NLS):

Https://youtu.be/B1kzFnzk33I
Am făcut asta și am ajuns până la boot/ boot mode, unde nu am putut schimba UEFI, probabil pentru că nu există alt sistem de operare instalat. am salvat modificările, l-am deschis din nou și apare aceeași chestie

| Anothergirl22 explică (pentru NLS):

Nu are Legacy. O să-l duc miercuri la cei care se ocupa de așa ceva, să-mi instaleze Windows ul și sper sa fie ok atunci. Mai tare mă temeam să nu fie ceva stricat la el, că l-am luat de la resigilate. Mulțumesc mult pentru ajutor

| NLS a răspuns (pentru Anothergirl22):

Vrei sa ma asculti sau nu?
Exista 2 cazuri in care apare acel mesaj.

1. cand nu ai nici un fel de sistem de operare instalat, tocmai cazul tau...
si in acest caz e foarte normal sa apara asta, NU este o eroare, nu trebuie sa faci nimic, decat sa instalezi Windowsul.

2. cazul cand ai un sistem de operare instalat pe HDD sau SSD, dar din cauza unei erori, sau unui virus, sunt alterate fisierele de boot, si nu se mai poate efectua bootarea.
In acest caz e o eroare.

Tu ai un laptop fara sistem de operare, scrie clar NO OS in numele lui, esti in cazul A, trebuie doar sa instalezi Windowsul.

Intrebare>>> BIOS ul laptopului tau arata EXACT asa ca in acel video?
caz in care trebuie sa lasi acolo Legacy (BIOS).

UEFI e doar daca interfata aceea e controlabila cu mouse-ul si are un design modern, colorat, pictograme reprezentative pentru fiecare meniu si chestie in parte.

Ca sa intelegi:
https://www.howtogeek.com/wp-content/uploads/2017/05/img_5913820521683.png

in stanga e BIOS, si trebuie sa lasi acolo Legacy
in dreapta imaginii ai reprezentata o interfata UEFI, si trebuie sa muti pe UEFI in acest caz.

| Digikey a răspuns:

Du-te la cineva sa-ti instaleze Windowsul si nu te mai chinui degeaba.
Daca nu are sistem de operare ce ai vrea sa-ti apara pe el?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intra in bios si schimba boot priority sa fie hdd primul

| NLS a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-i nevoie sa intre nicaieri, e mai mult ca sigur setat cum trebuie, dar nu are nici un OS pe el.

"No OS" din nume asta arata.

| Anothergirl22 explică (pentru anonim_4396):

Am văzut ceva tutorial cu chestia asta, dar mi sa nu fie cumva defect și să-l fac să meargă 2 săptămâni, apoi să-mi dea iar eroare și să nu-l mai pot returna

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anothergirl22):

Nu trebuie sa schimbi doar intra si uita-te sa vezi daca hdd e primul

| marinaru777 a răspuns:

Daca are doar UEFI si nu ai Legacy este o problema din Bios trebuie rescris am intalnit si la un laptop nou la altex, pe legacy iti citeste porturile si unitatea dvd.Nu ai sistem instalat si din pacate nu poti instala pe UEFI

| NuCitescNotificari a răspuns:

Nu e instalat sistemul de operare.