| Laurentiujr a întrebat:

Hei TPU, vreau sa-mi i-au si eu niste boxe audio pentru la tara si as vrea cu un volum mare.Cat trebuie sa aiba putere RMS-ul? Astept raspuns.

5 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Nu "trebuie" sa aiba o anumita putere. Ce buget ai?

Bula
| Bula a răspuns:

Depinde pentru ce vrei sa le folosesti si ce statie de amplificare ai.
Puterea RMS al boxei de difuzor trebuie sa fie cel putin de doua ari mai mare ca puterea electrica de iesire a amplifictorului (pentru calitate si siguranta de functionare este preferabil de cel putin 5 ori mai mare).

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru Laurentiujr):

Pe boxe cu RMS 95W (reali) se poate lega amplificator cu iesire maxima de 30-40W, dar fidelutate buna va avea pana la maxim 20W.

| iwefgOficiall a răspuns:

Eu am achizitionat de curand un sistem din 3 boxe cu o putere de 75watt se cheama GENIUS GX GAMING 3000