| Alex00990 a întrebat:

Vreau si eu un program in care sa pot crea profilul unor persoane. Ma refer sa am toate datele despre o persoana, cu poza, date de contact etc.
Multumesc!

6 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Google Contacts face ce doresti, dar e un fel de FB, cu toate riscurile lui.

Dacă nu vrei sa îți păstrezi datele online,
Ce dorești tu e o aplicație simpla pe care o poți face chiar tu dacă înveți putina programare.
Sau dacă ești foarte strain de domeniul acesta, poți ruga un prieten, elev de liceu la specializarea mate-info.
Nu ia mai mult de 2 ore chiar sa fie începător.
E nevoie de Visual FoxPro, sau alt mediu de programare (Visual Delphi, sau urmașul sau RAD Studio, Visual Basic, Visual C++, etc).
Daca vrei sa încerci sa o faci singur, recomand FoxPro, sau Delphi/Rad Studio.
Din ce ai enumerat în întrebare, e simplu, nu ai nevoie de mai multe tabele și legături între ele, containerul pentru imagini e puțin mai greu de realizat pentru un începător, și funcția de căutare inteligenta (sa poți cauta după orice camp, sa poți cauta doar după câteva caractere... ).
Exista programe asemănătoare cu ce vrei tu în orice firma de orice profil, în orice biblioteca, etc.
Pentru ca in esenta - tu vrei un program de gestiune, o baza de date.
Eu lucrez într-un asemenea program la munca, dar nu dau nume, pentru ca oricum nu îl vei găsi pe net. (și e de 1000 de ori mai complex decât ce dorești tu).

Ca un compromis, poti folosi Excel, insa nicidecum in varianta clasica, ci folosind un Form si controale ActiveX.

| Lioana a răspuns:

De ce nu folosesti Microsoft Excel? Faci tabele cu cate rubrici vrei in care poti sa pui si poze.

| flixbuster a răspuns:

Cred ca Google Contacts a fost creat pentru ce vrei tu. Stocarea datelor se face in cloud pe servere Google si se poate folosi din web browser (sau de pe smartphone Android).

Ceva mai multe detalii aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Google_Contacts

Nota: necesita cont Google.

| AdelinaC a răspuns:

Daca nu ai acordul persoanelor este ilegal sa faci asta

| cfrtobias a răspuns:

Nu cred ca exista sau tu deja vrei sa spargi tot deja e incadrat la hacking cred!

| gogu220 a răspuns:

Sau vrei să îți iasă un fel de www.sentimente.ro
Pai e deja.