| MariaXDD a întrebat:

Hei!

Vreau sa imi schimb windows-ul.
Momentan am xp, mereu am avut xp.
Vreau sa il schimb pentru ca windows xp nu mai primeste update-uri.

Nu prea folosesc pc-ul la gaming, stau pe Facebook si pe yt. Ce windows mi-ar fi bun? Si ce procesor mi-ar trebui? ( am un Intel pentium din 2002 si nu cred ca un windows nou ar putea fi suportat)

22 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Windows 7 e cel mai bun.

| DanielVălean a răspuns:

Nu doar procesorul conteaza, ci si memoria ram, spatiul de pe hard disk. Daca stii ca ai un pc vechi, slab, atunci instaleaza windows 7.

| MariaXDD explică (pentru Lioana):

Spune-mi, te rog, si de ce. Si, poate sa functioneze bine cu procesorul pe care il am acum?

| RAY a răspuns:

Xp e perfect pentru el, cati ram ai?

| NLS a răspuns:

Pentru a putea primi o recomandare, trebuie sa ne spui si ce procesor ai (modelul), tipul si cantitatea de RAM, spatiu pe HDD (harddisk)).

Windows 7 Starter ar putea fi o varianta.

Sau LinuxMint 17.3 (varianta XFCE e cea mai light, merge aproape sigur pe hardware din 2002)

| MariaXDD explică (pentru DanielVălean):

Hard disk-ul meu are un tb memorie ram, e ok pentru windows 7?

| raz0000001 a răspuns:

Linux recomand. Un distro mai usurel asa.

| MariaXDD explică (pentru NLS):

Am procesor Intel pentium CPU G2030 3.00 GHz 2.99 Ghz si 3.47 ram

| MariaXDD explică:

1 tb

| DanielVălean a răspuns (pentru MariaXDD):

Sigur ca e. As zice ca poti incerca chiar si windows 8.

| NLS a răspuns (pentru MariaXDD):

Acela e din 2013, nu din 2002 (ma speriasem)

Windows 7 Home Premium pe 64 biti (x64)

sau

LinuxMint 17.3 "Rosa" (varianta Cinnamon)

sau

Linux Mint 18.3 "Sylvia" (varianta Cinnamon)

Nu te pripi sa instalezi Windows 8.1 sau 10 (mai ales 10!) daca nu esti PowerUser (nu te pricepi foarte bine.)

| sierra1 a răspuns:

Dacă nu te dai in vânt după ultimul geamăt al modei in materie de soft, dacă nu utilizezi jocuri de dată recentă ci doar aplicații clasice gen office și navigare pe net, XP e incă UTIL poate incă câțiva ani buni

| NLS a răspuns (pentru sierra1):

De acord cu asta, daca nu as avea nevoie de programe care functioneaza doar pe 10, as fi inca pe 7.

De ce am renuntat la XP pentru 7? (se intampla prin decembrie 2011)

1) Nevoia de x64 (mai mult RAM) (varianta x64 a lui XP a avut multe probleme)
2) XP (original) devine cam instabil la un an de la instalare, in functie de utilizare, si cine ma contrazice nu a folosit pe el mai mult decat Office.
3) Bonus: uneori bluescreen-uri, nu des, insa asa ceva nu am mai experimentat de la 7 incoace, deci tind sa cred ca e legat de soft mai mult decat de HW.

| Lioana a răspuns (pentru MariaXDD):

Pentru ca face absolut tot ce face Windows XP cu care esti obisnuita dar are o grafica mai buna. Are posibilitatea de a da cautare fisier direct din windows explorer nu numai din meniul de start. Poti edita detaliile fisierelor. De exemplu in Windows 7 puteam sa setez in Exif-ul pozelor data si ora la care au fost facute. Foloseam aceasta functie la pozele scanate care nu au data in Exif. In Windows 10 se poate seta doar data, nu si ora. Iti baga automat ora la care faci setarea. In plus Windows 7 e un Windows foarte permisiv. Poti instala orice pe el spre deosebire de Windows 10 care nu te lasa sa instalezi unele aplicatii mai vechi.
Totusi Windows 10 e preferat de multi. Si eu il folosesc ca sa fiu in trend dar imi lipsesc unele functii din Windows 7.

| sierra1 a răspuns (pentru NLS):

Userul ce intreabă are un computer de acum 16 ani! Ce să mai pui pe el?
XP - merge conform nevoilor lui:
"Nu prea folosesc pc-ul la gaming, stau pe Facebook si pe yt"

dacă vrea ceva windows nou, atunci e clar: alt pc

| NLS a răspuns (pentru sierra1):

Acum o oră | MariaXDD explică (pentru NLS):
Am procesor Intel pentium CPU G2030 3.00 GHz 2.99 Ghz si 3.47 ram

Asta-i procesor de 16 ani?
A fost greseala de redactare in enunt, a scris mai apoi ce procesor are.

| sierra1 a răspuns (pentru NLS):

Zice userul in intrebare:

"am un Intel pentium din 2002 si nu cred ca un windows nou ar putea fi suportat"

deci?

| NLS a răspuns:

I-am facut tatalui meu un sistem acum cativa ani cu G2020 (2. 9GHz) si 4GB RAM,

pe care am pus Windows 7 (Home Premium).

(Initial am instalat editia Ultimate dar l-am schimbat ulterior in Home Premium).

E pus si pe internet pe forumul mygarage.ro, daca doresti iti trimit linkul pe privat.
Tata il foloseste pentru YouTube, sedinte Skype, FB, navigare.

Iar LOL si alte jocuri merg de minune cu o placa GTX 650 cumparata ulterior. (Daca nu te joci, nu ai nevoie de video dedicat).

Merge si Windows 8.1 sau 10, insa 8.1 e o struto-camila, iar 10 pe langa ca mai are urme de strut..., nu recomand daca iti pasa de catusi de putin de Privacy & Co.

Windows 7 Home Premium pe 64 biti e cea mai buna varianta pentru un asemenea sistem.

| RAY a răspuns (pentru Lioana):

Honey, windowsul 7 este bun daca ai pc cat de cat bun, dar daca ai pc de acum 18 ani, xp este cel mai bun sau il arunci si cumperi ceva nou, e ieftin 700 de ron nou

| MariaXDD explică:

Da, scuze. Versiunea windows este din 2002

| MariaXDD explică (pentru sierra1):

De fapt versiunea windows-ului e de atunci. Nu m-am uitat bine la specificatii

| flixbuster a răspuns:

Procesorul tau Intel® Pentium® Processor G2030 este un procesor bazat pe arhitectura Core generatia a 3-a Ivy Bridge si este din 2013.

Sa folosesti Windows XP este o greseala majora (pe care e bine ca ai sesizat-o).

Pe procesorul Intel® Pentium® Processor G2030 + 4 GB RAM + 1 TB HDD poti rula Windows 10 fara nici o problema.

Pentru ceea ce spui ca folosesti, Facebook si Youtube, nici macar nu ai nevoie sa te complici cu Windows (7, 8 sau 10).

Alternativa se numeste Linux si iti recomand specific Xubuntu 18.04 64 bits:

http://cdimage.ubuntu.com/......-amd64.iso

Recomandarea nu este intamplatoare, interfata grafica este atat light cat si foarte asemanatoare cu Windows XP astfel incat curba de invatare (= timpul de acomodare) este mica.

Daca esti din Bucuresti te pot ajuta fara probleme (nu te costa nimic). Doar ca nu am Facebook asa ca s-ar putea sa crezi ca sunt neserios (asa mi-a zis o domnisoara aici pe TPU dupa ce i-am spus ca o ajut, cand a aflat ca nu am Facebook - ca nu sunt serios).