| timidul96 a întrebat:

Hei, vreau să învăț programare, sunt începător. Aș vrea să îmi dați și mie niște site-uri de pe care pot învăța și niște aplicații in care pot lucra. Am încercat să îmi instalez Code Blocks pe windows 10, dar nu mi-a mers.

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Super, in acest caz incearca cu codeblocks-17. 12mingw-nosetup.zip.
A treia oara este sigur cu noroc - arhiva aceasta are si compiler.

17 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

1. Code::Blocks

Ai luat codeblocks-17.12-setup.exe de aici

http://www.codeblocks.org/downloads/26

S-a descarcat cu succes, ai incercat sa instalezi si ce eroare iti da?

2. Site programare pentru incepator

Daca ai zis de Code::Blocks presupun ca vorbim despre limbajul C. Uite, incearca aici (nici macar nu ai nevoie de IDE instalat local, lucrezi din browser):

http://www.learn-c.org

| Algo098 a răspuns:

Probabil ai instalat varianta fara Compiler. Trebuie instalata varianta completa care are in jur de 80 - 90 MB.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Khan Academy.

| cuvant a răspuns:

E bine daca vrei sa inveti programare.
Ce anume vrei sa inveti in programare? E destul de vag...

| timidul96 explică (pentru cuvant):

Am câteva cunoștiințe in general, dar as vrea să învăț de la 0

| timidul96 explică (pentru flixbuster):

Dupa ce l-am descarcat am incercat sa-l deschid ( pentru a-l instala) si imi apare: NSIS Error Error launching installer

| timidul96 explică (pentru Algo098):

Dupa ce l-am descarcat am incercat sa-l deschid ( pentru a-l instala) si imi apare: NSIS Error Error launching installer

| flixbuster a răspuns (pentru timidul96):

Prima idee: download incomplet/corupt. Sterge si mai descarca odata.

| timidul96 explică (pentru flixbuster):

Aceeasi eroare, cumva imi mai trebuie vreun program pentru a merge?

| flixbuster a răspuns (pentru timidul96):

Nu mai trebuie nici un program. Daca nu merge cu installer, incearca sa descarci codeblocks-17.12-nosetup.zip.

Pe asta il descarci, il dezarhivezi intr-un folder si executi direct codeblocks.exe (sau ce executabil o fi acolo). Vezi daca merge asa.

| timidul96 explică (pentru flixbuster):

Asa imi intra in el, dar trebuie sa selectez un compiler si n-am niciunul

| flixbuster a răspuns (pentru Algo098):

Super tare asta, bravo!

| timidul96 explică (pentru Algo098):

Multumesc

| timidul96 explică (pentru flixbuster):

Am rezolvat, trebuia sa mut locatia fisierului, ca sa nu mai dea eroarea. Multumesc

| Algo098 a răspuns (pentru timidul96):

Cu multa placere. Ma bucur ca s-a rezolvat.