| biBBi a întrebat:

Hei. Vreau si eu exact pasii pe care trebuie sa ii parcurg ca sa imi reinstalez windows-ul si pe cei pe care trebuie sa ii urmez sa imi formatez calculatorul. Fundita.

Răspuns Câştigător
| tibiXpire a răspuns:

Mai intai de toate asigurate ca ai un CD bootabil cu Windows XP si ca setarile din BIOS permit mai intai bootarea de pe CD-rom si apoi cea de pe Harddisk.

Porniti calculatorul si introduceti CD-ul cu Windows:

- Cand apare mesajul "Press any key to boot from CD" apasati tasta SPACE

- Asteptati pana cand apare mesajul "Welcome to setup" si apoi apasati tasta ENTER

- Asteptati ca Windows sa isi faca treaba, apoi, cand va cere, apasati tasta F8

- Apasati D ca sa stergi partitia selectata

- Apoi ENTER pentru a continua si tasta L

- Apoi apasati C urmat de ENTER

- Selectati NTFS QUICK si apasati ENTER

- Asteptati pana se restarteaza

- Cand booteaza NU mai apasati nici o tasta chiar daca o sa apara iar mesajul "Press any key to boot from CD"

- Cand apare prima fereastra dati NEXT

- Introduceti Numele si Organizatia

- Dati NEXT si introduceti SERIALUL

- Dati NEXT si introduceti o PAROLA

- Dati NEXT, setati ora

- Dati NEXT si asteptati

- Cand apare fereastra cu "NETWORK" dati NEXT

- Lasati "WORKGROUP" cand apare si apoi dati NEXT

- O sa se restarteze! e ceva normal

- Dupa ce intra in Windows, la WELCOME dati NEXT

- Dati pe verde (HELP) si apasati NEXT

- Apasati SKIP

- Dati "No,. not at this time" apoi NEXT

- Introduceti porecla in prima caseta apoi NEXT

- Dati FINISH

Obiectivul a fost indeplinit: Windows-ul este instalat!
sper sa-ti fie de folos,,happy

5 răspunsuri:
| DonAnonymius a răspuns:

Daca nu stii putina programare nu te baga. Du-te la un profesionist -la un centru de calculatoare ceva. Ori magazin de produse electronice sau din locul de unde ai cumparat windows-ul si spune-i cum si ce windows sa ii puna.Succes...

| www.filme-hd.do.am a răspuns:

Degeaba afli pasi cu care trebuie sa reformatezi calculatorul pentru ca nu vei sti sa ii urmezi... Cauta pe cineva care stie (nu neaparat un profesionist) "UN PRIETEN"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. sa ai un cd cu windows bootabil. download : httP://e-softuri.blogz.ro
2 il scrii pe un cd.
3 dai rr la pc si intri in bios (apesi in continu imediat dupa restart pe delete )
4 dai la adanced si boot menu alegi la "frist boot" "cdrom" si salvezi setarile.
5 acum trebuie sa ati booteze cdul daca e bun.
6 formatarea partiitiilor. cand ati apare sa alegi partita dai "delete " la toate si aploi le fomezi din nou (preferabil Nttfs)
7 si pe urma totul este usor (doar next => next etc) sper ca te-am ajutat si da-mi o funda

| cristi89 a răspuns:

Pai mai intai trebuie sa ai un CD cu windows apoi il bagi in unitate si ii dai de jos restart apoi apesi de multe ori(in continu) pe F8. Apoi o sa-ti apara pe ecran niste texte cum ar fi setup windos si alte chesti iar dupa aceea e foare simplu! iti vei da seama daca sti engleza!