| Andreea32856 a întrebat:

Heii ^^. Am primit de ziua mea un laptop si are doar 32 gb memoria. Cu tot cu Windows ii mai raman maxim 15 gb liberi si este super incomod. Vreau si eu solutii de suplimentare a memoriei dar nu stick usb sau card sd. Vreau ceva memorie sa pot instala si aplicatii, joculete etc. Un raspuns mai detaliat asa "ca la prosti" daca se poate.

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Alo! Laptop cu 32 Gb de memorie Windowsul nu ocupa nimic. Windowsul se aseaza (se instaleaza) pe HDD si in memorie doar lucreaza. Cand te referi la HDD nu folosesti denumirea de memorie ci de spatiu pe HDD. E adevarat ca HDD-ul este o memorie fixa si memoria RAM este o memorie volatila dar in limbajul obisnuit nu-i spui unui HDD ca are 32 de GB de memorie ci ca are capacitate de 32 de Gb. La memorie ii spui de 32 Gb de RAM. Eu nu cred ca acel laptop are 32 Gb de HDD! Acelea erau valabile acum cativa zeci de ani in urma. Astazi poate ca are un SSD de acea capacitate si l-a pus cineva care a vrut sa pastreze vechiul SSD. Daca este asa singura solutie un HDD nou sau un SSD (e mai scump) mai mare si nou. Il scoti pe cel vechi si-l pui pe ala nou si reinstalezi Windowsul. Mai este solutia unui HDD in plus. Ala se poate pune in locul unitatii DVD (si nu mai poti folosi CD-urile, DVD-urile) sau unul suplimentar, extern, dar e greoi de manipulat cand vrei sa iei laptopul cu tine. Revino cu amanunte!

| danutzu96 a răspuns (pentru Salontanul):

Mai mult ca sigur e un "chestie" din asta : https://www.emag.ro/......DHL0K0BBM/

| Salontanul a răspuns (pentru danutzu96):

Da. Se poate. Nu m-am gandit la asta. In cazul asta poate schimba cu un eMMC de 64 GB. Altfel nu prea are ce face decat sa puna HDD (SSD) extern.

| danutzu96 a răspuns:

Esti sigura ca laptopul ala nu e de fapt un fel de "tableta" cu memorie eMMC? Tind sa cred ca e o scamatorie de aia de tableta in carcasa de laptop si in cazul asta e cam greu de marit spatiul de stocare.

| FaraNume1245 a răspuns:

Poți să îi cumperi un HDD / SSD, dar riști să ieși mai scump decât laptopul cu totul laughing

| Vladut123456 a răspuns:

Ce naiba laptop e laa cu 32gb memorie? Sigur are o problema, daca vrei da-mi mesaj in privat pe TPU si incerc sa te ajut cu ce pot.

| alii98 a răspuns (pentru Vladut123456):

Laptop la 1000 de ron e ala, poate are o sansa de upgrade

| Andreea32856 explică:

Atata timp cat nu e luat de mine nu am cum sa judec pretul. Voiam doar sa stiu ce pot sa ii fac. Ce pot sa ii cumpar.