| RavenNymph a întrebat:

Am un laptop nu foarte performant si de fiecare dată când intru la cursurile online și vreau să accesez Chrome începe să se miște extrem de greu. Aveți vreun sfat? Ceva ce aș putea face să nu se mai încarce atât sau un browser care consumă mai puține resurse? Țin să menționez că eu fac cursurile pe Microsoft Teams.
Mulțumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"când intru la cursurile online și vreau să accesez Chrome începe să se miște extrem de greu. Aveți vreun sfat?"

- dublează memoria ram
- pune un ssd in loc de HD

| GPA a răspuns:

Se mișcă greu, pentru că sunt multe procese executate, fișiere de startup active, servicii care rulează în background și consumă resurse inutil, aplicații care rulează în background. Ce sistem folosești? Windows 10 Pro/Home?

p.s : mesaj privat

| marinaru777 a răspuns:

Ce windows ai? Daca ai windows 10 verifica updatul sa nu ruleze si dezactiveaza antimalware
https://blog.emsisoft.com/en/28620/antimalware-service-executable/
Un hdd pe ssd este perfect pentru upgrade la toate versiunile de windows performante f bune.