| AndrewHaris a întrebat:

Heii!
Linux se poate folosi pe orice computer?
Daca raspunsul este "da" care sunt cerintele? Multumesc!happy

Răspuns Câştigător
| al3xander a răspuns:

Da, poate fi folosit pe orice computer si la cerinte depinde de distributia de linux. de exemplu ubuntu (cel mai raspandit linux), gasesti aici cerintele http://help.ubuntu.com/community/Installation/SystemRequirements

4 răspunsuri:
| Gabi05 a răspuns:

Da linux se poate folosi pe orice sistem.
Depinde de linux.
Uite cerintele pentru fiecare linux in parte

http://www.linux.com/......r-hardware

| Danişor a răspuns:

Cerintele sunt :Cerinţele minime de sistem variază pentru interfaţa text. Un minimum ar fi procesor i386/4 MB Ram/1, 4 MB spaţiu (hard disc sau floppy), pentru un sistem cu interfaţă grafică modernă se recomandă minim un procesor la 200 Mhz/64 MB Ram/300 MB spaţiu liber pe hard disc.
Este posibilă obţinerea unui sistem cu interfaţă grafică pe sisteme foarte slabe (ex.: 386/8 Mb Ram) folosind distribuţii speciale.
Linux-ul rulează pe multe platforme hardware, începând bineînţeles cu cele compatibile IBM PC/Intel x86/AMD, dar şi pe Digital Alpha, Motorola 680x0, Power PC, MIPS 32/64 biţi, SGI, SUN Sparc şi lista ar putea continua.

| DavidOsam a răspuns:

Il poti folosi pe orice pc care iti suporta si xp. Pe langa asta, iti mai cere tie multa indemanare si rabdare.

| vlady24 a răspuns:

1.Ma gandesc ca pe orice computer(poate pe alea Mac nu merge)
2.http://www.mathworks.com/......index.html (si difera si de versiune ca si la Windows)