| poker85 a întrebat:

Heiii cei care va princepeti la C++ am si eu o problema si am nevoie repedeeeee.Ute problema:Se citesc numere naturale pana la introducerea valorii 0, care nu face parte din sir.Sa se determine media aritmetica a numerelor prime cu o valoare p citita de la tastatura.
Exbig grinaca se citesc p=5 si sirul de numere:7, 15,8,6,20,0
se va afisa ma=7.00(obtinuta din(7+8+6)/3

Răspuns Câştigător
| psihopatik a răspuns:

#include
void main()
{int i,n,s=0, nr=0,p,c,k,h;
double ma;
cin>>n;
cin>>p;
while(n!=0)
{ c=0; i=2;
if(n>p)
{k=n; h=p;}
else
{k=p; h=n;}
while(i>n;
}
ma=s/nr;
cout

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Citesti numar cu numar si vezi daca e divizibil cu p. daca e divizibil il adaugi la suma si incermentezi un contor al numerelor adaugate la suma. cand valoarea e 0 te opresti si faci media

| psihopatik a răspuns:

Nu merge bagat tot codul asa ca ti-l dau pe parti...prime intre ele inseamna sa nu aiba nici un divizor comun nu neaparat sa se imparta n la p

| psihopatik a răspuns:

#include
void main()
{int i, n, s=0, nr=0, p,c, k, h;
double ma;
cin>>n;
cin>>p;
while(n!=0)
{ c=0;
i=2;
if(n>p)
{k=n;
h=p;}
else
{k=p;
h=n;}
while(i

| ROZ22 a răspuns:

Exemplu tau e prost, 8 si 6 nu sunt prime + nu inteleg "a se determine media aritmetica a numerelor prime cu o valoare p citita de la tastatura.
". te pot ajuta daca ma lamuresti aici

| LilGh0st a răspuns (pentru ROZ22):

Sirul de numere citite trebuie sa fie prime cu numarul p, adica nedivizibile cu acest numar. Suntserios a dat cel mai bun raspuns, a dat o solutie, fara sa faca tema in locul lui poker happy

| ROZ22 a răspuns:

Int main()
{
int s=0, k=0, p;
cin>>p;
while(cin>>x)
{
if(x%p==0)
{
s=s+x;
k++;
}
cout

| ROZ22 a răspuns (pentru ROZ22):

Continuare
cout