| Melisa939282828172 a întrebat:

Heiii TPU! Am un laptop blocat in reteaua digi. Se poate debloca la un gsm sau stiu eu? Daca da, cam cat m-ar costa?

4 răspunsuri:
| Pietricel a răspuns:

Poate un telefon blocat pe digi, nu laptop. Si asa, telefoanele nu mai sunt de mult blocate pe o retea.

| BostanDaniel1974 a răspuns:

Nu trebuie dus la service intri in control panel gestiune dispozitive acolo gasesti cartele de retea optiuni selecteati feteaua care ai nevoie deselectare retea precedenta instalare retea de baza

Bula
| Bula a răspuns:

"Blocat in reteaua Digi" inseamna reteaua Digi Mobil sau reteaua prin cablu?

1. Daca e Digi Mobil, atunci intrii in Control Panel - Adaugare si eliminare programe si vei vedea lista tuturor programelor instalate pe laptop. Cauti un program cu denumire care se refera la modem internet (Huawei?) si dezinstalezi programul.

2. Daca e retea cablata (si cere nume si parola), atunci intrii tot in Control Panel - Retele (Networks), acolo gasesti o iconita cu RCS-RDS /Digi pe care-l dezafectezi sau il stergi.

Cele doua posibilitati de mai sus sunt doar orientative, denumirea locatiilor, programnului sau iconitei putand varia in functie de versiunea windows-ului instalat, precum si in functie de numele dat retelei care l-a creat.

In cazul ca nu te descurci, apeleaza la un cunoscator de retele internet.

| mihai69 a răspuns:

Dacă are modem GSM 3G încorporat, şi dacă a trecut perioada de validitate a contractului inițial, orice service al lor (Digi, RCS/RDS) e obligat să facă deblocarea gratuit. Cel puțin aşa spune legea.