| lorena1gianinak a întrebat:

Heil TPU! Am o întâmplare pentru voi. Probabil stupida dar am decis sa o povestesc pentru cine va vrea sa asculte. Vouă vi s-a întâmplat vreodată sa va pornească singur televizorul? Astăzi când m-am întors de la servici, pe la 3 cam asa am intrat în sufragerie pentru a lua un ceas și vad televizorul deschis. Menționez ca aseară m-am uitat la televizor pana pe la vreo 22:06 și apoi l-am închis. Știu sigur ca l-am închis și am pus telecomanda pe masa și am plecat sa ma culc în dormitor. A doua zi (adică azi), dimineața pe la 7 și jumătate am intrat sa ii dau o punga soțului meu și nu era deschis. Totul era exact asa cum l-am lăsat. Când m-am dus astăzi la 3 în sufragerie era deschis pe același canal de aseară. Soțul meu nu a intrat în sufragerie deloc și nici dacă ar fi intrat nu ar fi dat pe programul ala. Nu este un televizor vechi. Este unul Smart de la Samsung luat acum câteva luni. Ce credeți ca ar putea fi? Nici măcar nu știu când a pornit și de cât timp era asa. Menționez ca nu l-am scos din priza și ca locuim singuri în casa și suntem destul de departe de alți vecini.

31 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai umblat la setari si, fara sa vrei, ai setat o anumita ora pentru pornire. Nu vad de ce esti ingrijorată?

| lorena1gianinak explică (pentru darrio2007):

Nu sunt îngrijorata. Acum ca am aflat și eu care e treaba cu tehnologia asta m-am mai liniștit.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Intră in setările televizorului si vezi daca este programat timerul sa se oprească sau sa porneasca singur televizorul, si anuleaza i comanda de pornire automată bifează off, de obicei toate televizoarele acestea mai noi cînd il pornesti din telecomandă se deschide pe canalul pe care l ai vizionat anterior cînd l ai oprit.Sa nu il scoti deloc din priză lasa tv ul in priză ca daca il scoti el nu va mai memora data ziua luna anul, si va trebuii sa i le reintroduci pentru a vedea ce emisiune rulează pe un anumit canal.

| Violleta2022 a răspuns:

Televizoarele de generatie noua au prevazute sa se deschida sau inchida singure, la anumite ore, daca le programezi.
Unele se pun singure pe pauza, dupa 3 episoade consecutive si daca nu-i dai "play" dupa cateva minute se inchid, considerand ca ai adormit cu televizorul deschis.
Unele TV-uri au programe de inregistrare, unde poti inregistra un film chiar daca nu esti acasa, si-l poti viziona, cand revii acasa.
Cu siguranta televizorul tau are aceasta setare pe care ai accesat-o din greseala, sau cine s-a jucat cu el in magazin sau acasa, a facut-o fara sa realizeze.

| Drimmero a răspuns:

Sigur l-ai setat cumva, de exemplu, TV-ul meu are o sensibilitate la butonul de power, cand il sting si pun brusc telecomanda jos se aprinde TV-ul, intr-o seara m-a frecat de vreo 5 ori sa se aprinda imediat dupa ce il stinsesem. Nu sunt fantome, numai corona e la TV, s-ar fi saturat si fantoma sa auda numai asta,, cu siguranta vi l-ar fi stins.

| Celcestietot a răspuns:

Salut! Mie mi s-a intamplat sa inchid robinetul, iar apoi cand sa intru in acea incapere, sa il gasesc ridicat, apa curgand. Cineva din casa nu a facut asta, dar nici macar un hot. Ceea ce ai experimentat tu, este o dovada a lumii nevazute care ne este descrisa in Biblie, iar aceasta a fost creata de catre Dumnezeu.

| OldSoul a răspuns:

Se intampla.
Uneori se mai deschid singure la anumite intervale de timp sa-si faca update de soft.
Alteori, exista defectiuni de soft. De exemplu eu am un mediabox horizon si se porneste aiurea la intervare aleatorii de timp, asta e o probleme destul de comuna din ce am inteles, prin urmare, e posibil ca unele televizoare sa porneasca si acesta odata cu dispozitivul in cauza.

| lorena1gianinak explică (pentru OldSoul):

Mulțumesc pentru răspuns!

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu, dar acum câțiva ani mă jucam cu TV-ul vecinului. Aveam televizoare smart și nu știu cum erau conectate, că puteam să-i schimb canalul de pe telefon.

| Apokales a răspuns:

Suna stupid catre ceea ce faci aluzia, atata tot. Si mie mi s-a intamplat faza cu TV-ul o data, m-am speriat putin pentru ca eram in camera cand s-a intamplat si celalalt TV din camera alaturata nu a reactionat la fel. Insa cred ca are o explicatie logica, probabil un scurt sau... duhul lui Iliescu?!

| StrongHeart a răspuns:

Hei,acum nu mult timp s-a pornit aerul conditionat din senin si am ramas masca.
Si acum cred ca am o fantoma in casa laughing

| StrongHeart a răspuns:

Nu cred ca are legatura si mai mult ca sigur nu e vorba de asta, dar acum mai mult timp tin minte ca descoperisera niste prieteni o aplicatie prin care puteai sa pornesti/stingi televizorul si sa dai volumul mai tare sau mai incet, sa schimbi programul etc.
Aplicatia asta chiar functiona(nu mai stiu exact dar parca doar cu telefon Samsung daca televizorul era tot Samsung), am folosit-o de cateva ori sa trolam oamenii, in baruri si cafenele, probabil nu e asta dar poate fi varianta.
Poate cineva e pus pe șotii.

| Digikey a răspuns:

Daca era si scos din priza intr-adevar ar fi dat de gandit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate că amanta soțului tău se uită și ea la canalul ăla.

| MaryMaria333 a răspuns:

A nostru are o smecherie care se inchide automat dupa nu-s cate ore...dar sa se porneasca singur nu stiu. Ai luat in calcul si asta cum ca sotul tiar face o farsa asa ca de aprilie? xD

| StrongHeart a răspuns (pentru MaryMaria333):

Asta ziceam si eu. poate cineva e pus pe glume.

| MaryMaria333 a răspuns (pentru StrongHeart):

Cu siguranta. Ar fi un fenomen efectiv paranormal sa se porneasca aiurea "pentru ca asa o avut televizoru chef" ca doara nu o fi casa blestemata laughing))

| lorena1gianinak explică (pentru MaryMaria333):

Nu e prea bun la farse))

| RealKing01 a răspuns:

Sunt fantome 100%, eu inainte sa plec la scoala aveam o frica in mine si simteam ca e o fantoma la mine in casa,pana sa plec mi se miscau jaluzelele singure, si tot intr o seara cand am vrut sa stau in pat mi s-a aprins televizorul singur. Astea s fenomene paranormale,daca ai o aplicatie de fantome sterge o,eu asa am scapat de ele,dar cred ca am scapat de ele. Acum cateva zile am visat fantome cand dormeam noaptea ele plecasera de acasa si cand s au intors eu le inchideam usa dupa au deschis o ele singure, era in alta casa si imi era frica, bine ca m-am trezit repede m-a trezit telefonul ca l-am pus sa sune.
Fantomele chiar exista, paranormalul chiar exista, ele sunt legate de pamant sunt invizibile dar nu le vezi. Tot intr o seara cand aveam geamul deschis ma uitam la perete si dintr o data auzeam ca vine o fantoma spre mine, am auzit o cand se apropia de mine ii auzeam si respiratia doamne fereste. Deci fenomene paranormale exista, Poate e timpul sa te muti altundeva, nu mai locui acolo ca sunt fantome!

| StrongHeart a răspuns (pentru RealKing01):

Sau poate stateai pe telecomanda, cine stie laughing

| RealKing01 a răspuns (pentru StrongHeart):

Telecomanda era pe masa geniule si eu eram in pat, tu crezi ca fantomele nu exista dar cand o sa stea una langa tine cand dormi o sa ma crezi 100% happy

| StrongHeart a răspuns (pentru RealKing01):

Nu am zis deloc ca nu exista fantome sau fenomene paranormale de ce interpretezi gresit ce am zis? Sper cand mergi la toaleta noaptea sa sara o fantoma din wc asupra ta in timp ce urinezi daca tot crezi asa mult in fantome. happy

| MeMe123 a răspuns (pentru RealKing01):

Du te la un medic!

| lorena1gianinak explică (pentru StrongHeart):

E posibil

| lorena1gianinak explică (pentru RealKing01):

Nu am sa renunț la casa mea doar pentru televizorul ce s-a deschis singur doar 1 data))))

| RealKing01 a răspuns:

Si inca ceva chiar daca fantomele exista, lor le plac locurile pustii unde sa bantuie case, cel mai bine e sa te muti!

| D1403 a răspuns:

Si eu patesc, tot cu tv Samsung, dar nu mereu, il inchid iar dupa cateva minute, ore se deschide pe aceelasi program

| Arna a răspuns:

Bună ziua! Există cumva posibilitatea ca televizorul să fi fost vreodată programat să se deschidă/închidă la o anumită oră? Poate cândva unul dintre dvs. l-a programat să se deschidă/închidă la o anumită oră, din cine știe ce motiv, și ați uitat să anulați programarea respectivă în următoarele zile. Sau poate chiar l-ați programat din greșeală, butonând telecomanda. Sugerez să verificați această variantă. Eu am pățit ceva asemănător iar aceasta era cauza.

| lorena1gianinak explică (pentru Arna):

Nu-mi amintesc dacă o fi fost s-au nu programat asa. Cum as putea verifica?