| AlecsLexx a întrebat:

Helau! Deci: Cum pot pune pe acelasi PC doua monitoare? In asa fel in cat pe ambele sa se vada aceeasi imagine, si, evident, sa mearga. Am incercat unul prin VGA si unul prin DVI dar nu merg. Funda?

Răspuns Câştigător
| Yugeen a răspuns:

...ai putea sa iti cumperi un splitter dual VGA din DVI (asta, singur, ar trebui sa suporte doua monitoare) pe care sa il conectezi la port-ul DVI... caz in care vei avea setata, probabil, facilitatea numita "clone display", adica exact ceea ce vrei tu: aceeasi imagine pe doua monitoare.

In alta ordine de idei, ai grija ca din BIOS si din setarile placii video sa nu fie, cumva, dezactivat port-ul DVI...
Daca este totul ok, ar fi de ajuns sa dai dr.click pe desktop si apoi sa te duci la setarile de imagine (care difera de la XP la Vista/Windows 7) ce sunt de obicei cele din partea dreapta.

In cazul Windows 7 este nevoie sa faci asa:
1) pentru placile video Intel
- dr.click pe desktop -> Graphic Properties ->
- in sectiunea "Display" -> Multiple Displays
- in dreapta, o sa ai "Operating Mode" de unde alegi orice altceva in afara de "Single Display"
2) pentru alte placi video nVidia:
- in principiu se face cam acelasi lucru, notiunile fiind oarecum asemanatoare. Din pacate nu am acum o configuratie de doua monitoare dar oricum software-ul difera de la o serie de placi video la alta.

In cazul in care nu te descurci, te pot ajuta eu dar este nevoie sa iti instalezi TeamViewer 7 si sa imi trimiti ID-ul si parola pe PM.

Succes! happy