| Georgy78 a întrebat:

Hello! Am o mica nelamurire si sper sa ma puteti ajuta. Am un laptop HP la care am instalat windows 10, dar nu am pachetul office inclus si am nevoie de el. Nu vreau sa fac abonament, deoarece e destul de generos..am vazut ca unele windows-uri au office inclus,fara sa plateasca ceva. Unde pot merge cu laptopul (in Bucuresti) pentru a putea avea acest pachet? Adica,nu ma deranjeaza nici daca trebuie sa ii fac din nou windows-ul, numai sa am aceste aplicatii. Multumesc si sper ca am fost destul de explicita, nu prea ma pricep la calculatoare.:*

10 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Exista solutii free, offline si online, dar care NU sunt de la Microsoft

windows 10 e acum pe gratiz (merge binemercic fara cateva customizari) si aproape pe gratiz licenta (20lei... WOW)

insa office NU e si nu a fost niciodata gratis, nu cel de la Microsoft

altfel, nu ai nici o solutie decat sa cumperi packetul, sa faci abonament sau sa il pirrrratezi
sau sa folosesti versiunea on-line, care pare a fi pe gratis, insa sunt 2 probleme cu asta:
1. nu merge fara internet
2. toate documentele tale sunt vizibile de catre Microsoft
https://products.office.com/en-us/free-office-online-for-the-web

| flixbuster a răspuns:

Decat sa furi caviar mai bine mananci gratis si cinstit niste icre de crap.

In loc sa platesti pentru Microsoft Office (sau sa-l furi), poti folosi relaxata Free Office. Daca ce faci in Microsoft Office este sa lucrezi in Word, Excel si PowerPoint, atunci nu vei avea nici o problema sa lucrezi in Free Office care are programe echivalente (dar cu nume diferite, din motive de marci comerciale) cu cele 3. Ba chiar ai ca bonus si posibilitatea de a-ti alege tipul de interfata: clasicul meniu sau mai noul ribon.

http://www.freeoffice.com

Free Office citeste si salveaza fara probleme tipurile de documente Microsoft Office: doc(x), xls(s) si ppt(x).

| cfrtobias a răspuns:

Microsoft office 2010?

| Georgy78 explică (pentru cfrtobias):

Nu conteaza ce an, numai Microsoft office sa fie rolling on the floor) sa-mi pot face treaba cu el.

| Georgy78 explică (pentru cfrtobias):

Nu conteaza ce an, numai sa fie bun si sa mi pot face treaba cu el

| armiaso a răspuns:

Https://www.libreoffice.org/download/download/

versiune gratuita si e mai mult de ce ai tu nevoie

| cfrtobias a răspuns (pentru armiaso):

Daca merge undeva si n-are libre ii deschide?

| Georgy78 explică (pentru armiaso):

As dori doar Microsoft office, adica..doar in asta mi se cere sa lucrez.

| armiaso a răspuns (pentru cfrtobias):

Da, libre office poate sa deschida MS office si sa salveze in format office.

| armiaso a răspuns:

Libre office face ce face Microsoft office, iti salveaza documentele in formatul lui sau in formatul MS office daca doresti.