| Dana211 a întrebat:

Hello! Am si eu o problema: am lasat azi laptopul aprins vreo jumatate de ora si cand m-am intors cred ca si-a dat restart pentru ca pe ecran aparea imaginea aia cu "starting windows". L-am lasat sa porneasca, insa in loc de asta el si-a dat restart din nou. Am incercat sa ii scot bateria, sa il inchid si deschid de la buton, dar nimic nu functioneaza si de fiecare data face la fel.I-am dat si " launch startup repair", se incarca ceva si dupa ecranul ramane negru. Ce e de facut?

Răspuns Câştigător
| gelu1970 a răspuns:

Dana, ai un windows lwgal, sau nu?
presupun ca nu. atunci ai nevoie de un cd-dvd de windows 7. asta nu e greu. cand ai unul iti indic pasii ce trebuie facuti. daca formatezi pierzi ceea ce ai si inteleg ca nu vrei.
si daca nici in safe mode nu te lasa, si cred ca nu, unica optiune e sa repari sectorul de startare. nu e dificil, insa multi se cred destepti si formateaza, si asa pierd toata informatia din pc.

26 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Sectorul de startare din hdd nu e recunoscut. trebuie reparat boot de startare. nu stiu ce windows folosesti, deci mai mult nu pot scrie.

| Dana211 explică (pentru gelu1970):

Am windows 7. Repararea respectiva necesita un service sau se poate face din butoane?

| gelu1970 a răspuns (pentru Dana211):

In windows 7 ai nevoie de un cd-dvd de windows 7. in cazul in care nu il ai, rau pentru tine.
incearca sa tastezi la startare de forma intermitenta F8
daca ai norocul sa ti se deschida meniul acela cu safe mode, in acel meniu ai o optiune, cred ca a cincea, ultima configuratie cunoscuta ce a functionat. alege acea optiune si da enter. asta daca ai norocul sa iti mearga cu F8
in caz contrar, unde de altfel cred ca o sa ajungi, e un cd-dvd de windows 7 ca sa iti repari sectorul de startare.

| gelu1970 a răspuns (pentru Dana211):

Am omis un lucru. daca ai un windows adevarat, si ai o partitie recovery, nu ai nevoie de cd-dvd

| Dana211 explică (pentru gelu1970):

Mi-a mers cu F8 dar dupa ce am selectat optiunea respectiva s-a intamplat ca pana acum.
Si daca ii reinstalez windows-ul isi revine sau fac asta, pierd o multime de date pe care le am stocate in C si descopar apoi ca tot nu functioneaza?

| Dana211 explică (pentru gelu1970):

Nu e legal... Si sectorul de startare se repara in service?

| gelu1970 a răspuns (pentru Dana211):

Da. in service, daca au habar il repara. daca sunt inutili il formateaza. tu daca il duci in service trebuie sa le spui clar si ferm ca nu vrei sa pierzi datele, deci sa nu formateze.

| Dana211 explică (pentru gelu1970):

Multumesc frumos pentru ajutor! O sa il duc maine la reparat.

| Dana211 explică (pentru gelu1970):

O singura intrebare mai am: nu exista vreo posibilitate ca sa imi recuperez datele in cazul in care cei de la service nu stiu sa il repare altfel decat sa il formateze?

| gelu1970 a răspuns (pentru Dana211):

Da. scoti hdd, si il pui intr-o cutie de lectura, il conectezi la un alt pc ca si hdd extern, si ii scoti datele. o cutie de lectura costa in jur de 20 euro. in tara romaneasca nu stiu pretul, si nici locul unde se poate cumpara.
bafta. insa intr-un service adevarat ti-l repara.

| K0sti a răspuns (pentru Dana211):

Exista, numai sa vrei sa cauti, mai simplu decat sa pui intrebari! http://www.epasystems.ro/windows-recuperarea-datelor/

| Dana211 explică (pentru K0sti):

Multumesc frumos de raspuns! Cautasem si eu pe internet si am gasit altceva fata de link-ul pe care mi l-ai pus, iar intrebarea o pusesem ca sa vad daca nu exista si alte variante!

| K0sti a răspuns (pentru Dana211):

Cu placere! Mai exista si altele, dar tot pe acelasi principiu! Un windows live, de exemplu!

| victor30 a răspuns (pentru gelu1970):

Ce aberatii poti sa vorbesti, trimiti omul in service pentru ca probabil sectorul de boot nu mai merge.

| victor30 a răspuns (pentru gelu1970):

Nu e mai simplu sa puna hdd-ul cei din service pe un adaptor sata/ide/pata to usb? Il conecteaza la alt calculator, trage datele dupa dupa care "repara", cum zici tu, "sectorul de startare" sau in cazul in care nu se pricep instaleaza windowsul din nou dupa care copiaza datele inapoi?

| gelu1970 a răspuns (pentru victor30):

Si eu ce i-am scris mai sus istetule? exact ceea ce probabil ai copiat in cuvintele tale. ceea ce numesti tu "adaptador" e o cutie de lectura

| gelu1970 a răspuns (pentru victor30):

Cea care a pus intrebarea nu are cunostinte incat sa repare aceasta eroare, deci vrea sa il duca in service. daca are norocul de destepti ce stiu doar sa formateze, atunci ghinionul ei. eu i-am raspuns la ceea ce intreba. sunt multi autotstiutori ce dau raspunsuri la duzina ca sa aiba cat mai multe pe zi. nu e cazul tau, insa citeste totusi bine ce au scris si altii.

| victor30 a răspuns (pentru gelu1970):

Inteligentule, te legi de un cuvant scris gresit (tipic romanesc), vreau sa imi spui o carte de specialitate unde ai vazut tu scris "cutie de lectura". Zici ca nu are cunostinte dar vorbesti aiurea, mai repede intelege "adaptor" decat porcaria scrisa de tine.
PS: Probabil esti vreun lucrator la un service si pentru orice problema voi le stiti pe toate.

| gelu1970 a răspuns (pentru Dana211):

Dana, ai un windows lwgal, sau nu?
presupun ca nu. atunci ai nevoie de un cd-dvd de windows 7. asta nu e greu. cand ai unul iti indic pasii ce trebuie facuti. daca formatezi pierzi ceea ce ai si inteleg ca nu vrei.
si daca nici in safe mode nu te lasa, si cred ca nu, unica optiune e sa repari sectorul de startare. nu e dificil, insa multi se cred destepti si formateaza, si asa pierd toata informatia din pc.

| gelu1970 a răspuns:

Baiete nu stiu ce intelegi tu prin "ti-a murit windows-ul". si de altfel nu ma intereseaza. eu intre altele in ultimele luni ti-am citit de multe ori raspunsurile date. nu o sa comentez nimic. insa incearca sa nu mai etichetezi ca " exerti " pe cei ce sunt aici. personal nu cred ca esti in masura sa faci asta. in plus experti ce indica formatatul ca iesire din asa ceva...
in fine, fara sa jignesc pe nimeni, cred ca toti cei de aici sunt aici sa dea un ajutor si nu altceva.

| gelu1970 a răspuns:

Tu esti un imbecil prepotent care nu are prea multe cunostinte de gramatica. sa nu mai spunem de altele.

| untu a răspuns:

Problema daca bootarea nu functioneaza inseamna ca e problema de la hardware! Hardiskul(HDD) trebuie schimbat cu unul nou, dar daca ai garantia valabila trimite la service prin magazinul de unde l-ati cumparat!

| victor30 a răspuns (pentru untu):

Poate fi si sectorul de boot, nu neaparat o cauza fizica.

| victor30 a răspuns:

Buna, apesi F8 dupa ce il pornesti de mai multe ori pana iti apare un "meniu". Alegi "last known good configuration...". Daca nici asa nu merge restart, F8 si alegi "safe mode", intri la programe/update-uri instalate recent si le dezinstalezi. Cel mai probabil ti-ai facut update la windows.

| Dana211 explică (pentru victor30):

Exact asta cred ca s-a intamplat pentru ca azi toata ziua a insistat sa ii dau restart si eu am tot amanat si cat am fost plecata de langa el probabil ca a reusit sa isi dea restart.

| Dana211 explică (pentru victor30):

Nu merge nici cu safe mode... Imi da loading files please wait si dupa ce sta cateva minute isi da restart.

| Drăgoţel a răspuns:

Sau mai usor daca il mai ai in garantie, te duci la service cu el si iti vor explica mai multe.