| miyaS a întrebat:

Hello, cei care aveti calculatoare pentru gaming, presupun ca va luati si la un monitor ce ofera definitii full H.D., asa cum am si eu de altfel, dar nu este un monitor ci un TV cu dimensiune ecran 55 inch si diagonala de 139 cm, si va dati seama ca nu pot sa stau la el ca la un monitor de birou, de gaming, asa ca nu stiu, nu am nicio idee ce as putea face sa il folosesc ca pentru un monitor pentru un PC de gaming pe care am dat o gramada de bani.

Răspuns Câştigător
| xRaveN a răspuns:

Sa stii ca foarte multi folosesc televizoare pe post de monitoare, motivul fiind faptul ca sunt mai mari (mult mai mari), mai ieftine (decat monitoarele de gaming) si au calitate mai buna. Totusi, nu inteleg intrebarea; cum adica sa il folosesti pe post de monitor? Cum sa il conectezi la PC?

| miyaS explică (pentru xRaveN):

Nu, tocmai de asta am ales si eu sa nu cumpar monitor si sa pun banii pentru un PC cat mai bun, asa ca imi vine intrebarea, cum stau eu in fata ditamai televizorului ca sa ma joc pe PC? Voi de exemplu, cine are, cum. cum stati la el? Ma gandesc ca daca stau fata in fata ma dor ochii, nu in primele 50 de minute dar dupa. probabil ca ma vor durea

| xRaveN a răspuns (pentru miyaS):

Aa, m-am prins big grin Poti incerca sa il pui mai departe si sa lasi o rezolutie mai mare la PC. Daca te dor ochii, fa lumina in camera si incearca asa (sa nu vina doar de la monitor / televizor lumina). Daca tot te dor ochii, exista niste ochelari speciali pentru gaming (mi se par o porcarie, poate nu sunt - nu i-am incercat), sunt ca niste ochelari de soare carora asta le e scopul (sa faca sa nu te doara ochii). Costau undeva la 60-70 de lei pe PC Garage, nu stiu, astia ii poti achizitiona, dar doar in ultima instanta. Ma gandesc ca deja ai televizorul, incearca ce am spus mai sus, in aceeasi ordine, dar s-ar putea sa nici nu te doara ochii. (funda pls mz big grin