| Ella3794 a întrebat:

Hello ppl! am reinstalat windowsul si cand s-a terminat instalarea m-am trezit ca am windows in ambele partiti. Ce as putea face sa scot de pe una din partiti windowsul? Am incercat sa-l reinstalez dar nu mai merge nu stiu de cethinking poate ma puteti ajuta, tnks:*

Răspuns Câştigător
| nelu13 a răspuns:

...Instalare Windows XP Profesional...

Pasul I:

După ce bagi cd-ul cu Windows, dai restart si tii apasat pe,, delete,, sau F 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9(scrie jos pe banda) pana intra in BIOS (scrie cu alb Prepairing to enter Setup si astepti cateva secunde).
După ce intra in BIOS, foloseste sagetile (stanga, dreapta, sus si jos) si du-te la „Advanced BIOS features,,. Apesi pe,, Enter,, si dupa ce intra acolo o sa gasesti mai multe chestii (3, 4 sau 5 randuri). Du-te la,, First boot device,, si apasa,,+,, sau,,-,, pana cand apare scris,, CD-ROM,,. Faci acelasi lucru si la,, Second boot device,, si la,, Third boot device,,.
Pe urma apesi,, Esc,, si te duci pe sageti pana la,, Save and exit Setup,, (sau cam asa ceva, depinde ce versiune de BIOS ai). Pe urma o sa te intrebe daca vrei sa salvezi (Iti apare,, Save to CMOS…y/n?,,, apesi pe tastatura tasta,, y,, si pe urma isi da singur restart.
Pe urma nu ar mai trebui sa intre in Windows. Daca totusi vezi ca iti intra Windows-ul singur, mai faci odata tot ce ti-am scris pana aici. In mod normal ar trebui sa te întrebe daca vrei sa boot-ezi de pe CD, iti zice,, Press any key to boot from CD,,

Pasul II:

Dupa ce si-a dat singur restart il lasi pana iti apare scris in partea din stanga-jos a ecranului,, Press any key to boot from CD,, sau altceva asemanator (depinde de versiunea ta de BIOS). Apesi pe,, space,, (chiar daca acolo zice orice taste, e mai bine pe space fiindca intra direct in procesul de initiere.
După vreo 3-7 min iti insira termenii de acord reciproc, apesi F8 si pe urma te notifica (iti spune) ca mai ai o versiune de Windows instalata in PC. Te intreaba daca vrei sa o repari (Te pune sa apeşi pe,, R,,, dar tu nu trebuie sa o repari deoarece o sa-ti mearga la fel de prost). Dedesubt scrie ca daca vrei sa instalezi,, A fresh copy of Windows,, sa apesi pe,, tasta de jos care indica,, Instalarea,, sau,, Esc,,( te uiti bine jos) dupa aceea o sa-ti arate partitiile tale aranjate in linie (una sub alta). Te duci pe sageti pana la,, Local Disk ( C: ),, si in continuare iti afiseaza extensia (FAT32 sau NTFS), dimensiunea si spatiul utilizat.
Dupa ce ai ajuns pe ea, apeşi,, D,, si o sa-ti apara o fereastra in care o sa scrie niste chestii, apesi tasta,, L,, si o sa-ti stearga partitia de tot! (adica Windows ul vechi)
Pe urma, in locul in care scria,, Local Disk ( C: ),, o sa scrie,, Unpartitioned space,,. Te duci acolo si apesi pe,, C,,. Pe urma o sa-ti afiseze cateva randuri si dupa ele un numar (ala e numărul de octeti/biti alocat pentru acea partitie). Apesi pe tasta,, Enter,, si se creeaza noua partitie.(in cazul tau trebuie sa procedezi la fel cu ambele partitii pe care ai sistemul de operare instalat)
Dupa aceea o sa scrie in dreptul ei ceva de genul,, Partition [New Raw],, (In acelasi loc in care era inainte chestia aia cu,, Local Disk ( C: ),,. Apesi tasta,, Enter,,

Pasul III :

Pe urma incepe el sa formateze vreo 5 minute, depinde de RAM-ul pe care-l ai (512MB, 1GB RAM cu cat e mai mare cu atat dureaza mai putin).
Dupa ce formateaza singur partitia o sa inceapa sa-si copieze fisierele necesare pentru instalarea Windows-ului.
Dupa aceea se face ecranul albastru si incepe,, Prepairing instalation,,. Dupa cateva minute o sa te puna sa-i setezi fusul orar. Te duci cu mouse-ul acolo, dai un click-stanga si se deschide o lista din care selectezi,, Bucharest +2:00GMT,, si pe urma dai,, Next,,.
Pe urma te pune sa bagi,, Licence key-ul,,

Din acel moment si pana la finalizare, o sa-ti mai apara vreo 2-3 chestii la care trebuie sa dai,, Next,, si isi ia singur setarile automate, nu trebuie sa configurezi nimic.
Cam asta ar fi instalarea.

Pe urma instalează Driverele in următoarea ordine:

1.Placa de baza
2.Placa de sunet
3.alte placi (daca mai ai, ex: pentru camera video sau altceva care are placa proprie)
4.Imprimanta

Pe urma poti sa incepi sa instalezi programele…pe rand unul cate unul.

Programe recomandate :

- Office-ul 2003 sau 2007
- ACMega Codecs Pack, Profesional edition
- Winamp
- Nero
- BS PLAYER (pentru.filme)
- Messenger
- Arhiva Win Rar
- Antivirus
- Mozilla (browser)
- Adobe Acrobat Reader

si altele... sper ca ti-am fost de folos. bafta

2 răspunsuri:
| ταξιδιώτης a răspuns:

Simplu, deschizi windows-ul din C si-l stergi pe cel din D ca pe orice folder

| Ella3794 explică:

Mersi mult