| Anonimul1121997 a întrebat:

Hello TPU! Am un SD de 128 de Gb de la SanDisk și de ceva vreme am tot probleme cu el, problema e că mi se tot activează protectia de scriere și din butonul pe care il are pe card, nu pot să-l dezactivez, se pare că nu mai funcționează.Am încercat ceva metode să-l fac dar se pare că nu am reușit( metoda care dă roade pe termen scurt e cea de resetare a repartiției primare dar după câteva ore iar se activează protecția de scriere).Întrebarea mea este... știe cineva o metodă prin care să șterg protecția de scriere sau să o dezactivez?

3 răspunsuri:
| BostanDaniel1974 a răspuns:

Il bagi intr-un laptop comand prompt si urmezi pasi 1. diskpart
2. list disk
3. select disk "si mumarul disk-ului bolnav"
4. attributes disk clear readonly
5. clean
6. create partition primary
7. format fs=ntfs "sau fat32"

| Anonimul1121997 explică (pentru BostanDaniel1974):

Am încercat deja această metodă, functionează pe durată foarte scurtă, după câteva ore se activează din nou protecția.

| costinvlad a răspuns:

Aia este read only. Scrie pe net erase read only protection.