| costeaboy a întrebat:

Hello TPU! va arat doua configuratii pc excelente, si vreau sa stiu parerile voastre.
Configuratia pc nr1
INTEL PENTIUM DUAL CORE G3420 (LGA1150, 3,2GHZ, 3MB)
placa de baza-ASROCK B85 PRO4 LGA1150
HDD- 500GB SATA-III 16MB WESTERN DIGITAL
placa video-SAPPHIRE RADEON HD7770/1gb/gddr5
ram-KINGSTON HYPERX FURY 4GB DDR3 1600mhz
carcasa-ATX DEEPCOOL TESSERACT BLACK
sursa-400W CHIEFTEC GPS-400A8
Configuratia pc nr2
Placa de baza ASRock 980DE3/U3S3
Procesor AMD FX-6300 3.5GHz box
Memorie KingMax 4GB DDR3 1600MHz
Hard disk WD Blue 500GB SATA-III 7200 RPM 16MB
Placa video Sapphire Radeon HD7770 1GB DDR5 128-bit HDMI
Sursa Zalman ZM500-LX 500W
Carcasa Deepcool Tesseract black
?

27 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Mai bine 2.

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru sltlp):

Mult mai bine decat un dual corelaughing
si apropo cu inca 20 lei gasesti hdd de 1 tera
iei ramii de 1333mhz pentru ca nu-i nici o diferenta intre 1333 si 1600
si cumperi hdd-u

| costeaboy explică (pentru FatUglyVirgin):

Nu simti diferenta aia intre 1333mhz si 1600 mhz, dar cu o placa video dedicata trebui memorie mai buna, nu vreau sa intru in detalii, m-am uitat eu pe net multe despre memoriile ram.

| costeaboy explică (pentru sltlp):

De ce? fii mai explicit

| sltlp a răspuns (pentru costeaboy):

Oare... Are un procesor mai performant, de asta. Acel fx e undeva intre un i3 si i5. Si dual-core-ul ala e sub un i3. Fa tu calculele de aici.

| costeaboy explică (pentru sltlp):

Si amindoua configuratii costa 1700 roni, totul e bun la configurati nr2, ce imi pare rau la ea ca e chipset mai vechi, peste 1 an, 2, va trebui sa imi iau pc nou, dar cu soketu 1150, 5 ani 100% nu o sa am treaba, bag un i5 si s-a terminat treaba iar pe vreo 3 ani. tu ce zici?

| costeaboy explică (pentru sltlp):

Corect?

| sltlp a răspuns (pentru costeaboy):

Nu e chiar asa. pe pricipiul asta poti sa iei si la amd un 8350 ca e doar cat un i5...

| DeyCj a răspuns (pentru costeaboy):

Se simte și încă cum.Asta e ca și cum ai spune la ramu ddr 2 că pc-u mere la fel de bine pe 667 ca pe 800 mz... până la proba contrarie când pe 800 mz pc-ul butează mai repede iar pe 667 mz mai lent(de exemplu).

| costeaboy explică (pentru sltlp):

Dar vezi ca e alt chipset la amd, placa aia de baaza de la Intel, asrock b85 pro 4 are un sunet excelent. placa de retea de la Intel, etc, la amd suntetul e mai rau si e doar 5.1, si placa de retea e de la realtek. chipset mai vechi mai pe scurt.sa fi fost fxu cu chipset mai nou liber il luam, deci sunt corect sau nu?

| costeaboy explică (pentru DeyCj):

Si eu pot sa fac cu 1700 roni un pc gaming excelent, cu rami de mica calitate, placa video, mica calitate, placa de baza proasta, hard eftin, sursa made in china, si carcasa fara flux de aer bun si tavalit toate cablurile in ea.

| DeyCj a răspuns (pentru costeaboy):

La configurațiile buget de sub 2000 ron deja nu mai pui accent pe calitate, altminteri nici nu prea re rost să o mai faci ca așa cum știi calculatoarele de orice fel ar fi ele deja au început să fie incluse în categoria consumabile, de aceea nu are rost sa investești în plăci de bază upgradabile în viitor pe când poți lua de acolo și pune la performanță.Îs multe de spus; și chestia asta nu o găsești în nici o carte sau manual ci doar din experiență.happy.

| DeyCj a răspuns (pentru costeaboy):

PS.
Se zice că Dumnezeu a făcut cerul și pământul.Restul s-au fabricat în China, deci 99% din hardware-ul modern este fabricat n china, dar asta nu înseamnă ca toate îs praf.Depinde în care parte a chinei îs făcute.happy

| costeaboy explică (pentru DeyCj):

Stiu,dar cred ca ai inteles ce am avut in vedere, placa de baza de la Intel nu e pentru overcloc, e o placa simpla si buna, deci zici ca cu 1700 roni nu faci sistem bun da? si care e propunerea ta?

| sltlp a răspuns (pentru costeaboy):

Nu am zis ca Intel nu are un chipset bun. Sunt constient ca e mai bun, dar nu cred ca merita sa mai bagi peste 2 ani iar atatia bani, cautand procesor sh(ca in 2 ani deja o sa fie eol). Maxim 1 an sa ramai cu dual-core-ul ca sa prinzi i5-ul nou. Si daca tot vrei sa iei i5 si nu te dezlipesti de asta, macar ia acum un g3220 ca nu merita deloc diferenta pana la g3420. Si in cazul asta, cu diferenta aia, pluseaza la gpu.

| DeyCj a răspuns (pentru costeaboy):

OC.Sincer nu îi văd scopul.La ce să tai marja de precauție de fabrică ca să mai scoți 2-3 hz dintr-un procesor, forțând-ul tot o dată.Mi se pare ineficient și o chestie de trecut când hardware-ul nu se prea găsea.Dar aia e istorie.
De banii ăștia un sistem consumabil doar pe AMD cu 8 Gb ram.îțî fac mâine o configurație ca azi îs prea obosit.

| costeaboy explică (pentru FatUglyVirgin):

Nu am incredere in sursele astea super flower, am incredere in corsair dar nu imi permite bugetu

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru costeaboy):

Ai avut tu asa sursa? nu prea cred asa ca nu scrie porcarii aiurea
si sursele sunt foarte bine cotate

| costeaboy explică (pentru FatUglyVirgin):

De unde stii tu ce sursa am vrut eu?

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru costeaboy):

Din moment ce ai zis "nu am incredere" e clar ca nu ai avut.

| DeyCj a răspuns:

Pe scurt...nici una nu îmi place.De ce? Simplu.Prima are procesor slăbuț ce va ține placa video ltentă, că saracu nu va fi capabil să procesezi informația în timp eficient.
Al doilea.WD blue...ai idee la ce se folosesc acele hard disc-uri și de ce au fost construite? Nici de cum pentru o stație gaming ci pentru calculatoare office, ceea ce înseamnă o exploatatre neconformă a hardware-ului=> se va distruge prematur=>bani aruncați degeaba.
zalman. Iară bani aruncați.De banii ăia mai bine un superflower ce e certificată 80+(e undeva la 260 ron).Va fii o mica...mare diferența de calitate.
în locul tău aș fii specificat un buget și în funcție de aia aș fii solicitat o configurație.Era best choice.Succes

| Muscalu_Ionut_1989 a răspuns:

Numarul 2

| Capone2013 a răspuns:

Eu as as alege 1...

| costeaboy explică (pentru Capone2013):

De ce prima?

| Capone2013 a răspuns (pentru costeaboy):

Pentru ca nu suport procesoarele amd.

| costeaboy explică (pentru Capone2013):

Adica? fii mai explicit?