| Seby2252001 a întrebat:

Hellouu, am o unitate si am nevoie de un raspuns cat mai repede de la cei ce se pricep. Am un i5 2500, gtx 1050ti si 4gb ram ddr3, 500gb hdd, sursa 450W. Daca vreau sa fac un update la un ssd 240gb, un hard 1tb și 8gb ram, va ajunge sursa de 450W?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Sistemul va consuma in conditii standard maxim 330W

https://outervision.com/b/gBZKCC

Ce sursa ai?
Asta e intrebarea cea mai importanta.
Daca nu e de la un producator respectabil, e posibil sa bubuie oricand, chiar si fara sa atinga loadul maxim.

Daca e de la un brand ok, poate sa fie si de 400W, va tine perfect consumul componentelor.

PS: suplimentar, e foarte important sa te uiti ce scrie pe sursa,
trebuie sa aiba 21 amperi sau mai mult, pe linia (railul) de +12V

| Seby2252001 explică (pentru NLS):

Ce sursa imi recomanzi? In prezent am ATX 450W, multumesc foarte mult de ajutor.

| NLS a răspuns (pentru Seby2252001):

Nu-s ok deloc sau aproape deloc :
Delux, Aerocool, Akyga, Floston, Inter-Tech, Kolink, RPC, Serioux, Riotoro, Spire, Xilence, Spacer, FSP, etc

Sursele sigure si trainice incep cu Sirtec, Cougar, EVGA, Thermaltake, etc (am dat aici cateva exemple de la branduri mai ieftine, dar sunt multi altii care fac surse bune...Corsair, Seasonic, BeQuiet, Cooler Master, Asus, Gigabyte, Silverstone, Phanteks, NZXT, Antec, Chieftec. )

Deci daca imi spui numele producatorului, am putea sti in ce categorie se afla.

Sursele din prima categorie nici nu scot cat scrie pe ele, si sunt facute din componente de slaba calitate (condensatori chinezesti de slaba calitate), de obicei se ard in primul an de folosire, indiferent daca sunt fortate la maxim de componente mai puternice sau nu.
Si pe deasupra, filtrajul, modulul care e raspunzator pentru livrarea voltajului exact catre procesor e realizat precar la producatorii din prima categorie).

| Seby2252001 explică (pentru NLS):

Buget maxim 150 lei pentru sursa, daca ar fi sa bag doar o placuta de 8gb ram si nu dual channel, ar fi o problema?

| NLS a răspuns (pentru Seby2252001):

Spune CUM SE NUMESTE sursa ta, poate nu trebuie schimbata.
Daca e facuta de unul dintre producatorii de jos NU trebuie sa o schimbi.

La RAM pierzi cam 20% din viteza lui totala daca nu pui 2 placi identice in Dual Channel.

Acum ai 2 placi de 2GB?

| Seby2252001 explică (pentru NLS):

Da, am 4gb ddr3 1333mhz dual channel. Am ATX 450W. Daca adaug toate aceste componente, pot face gaming linistit?