| Andreea930 a întrebat:

Help! Am calculator PHILIPS cum v-am mai spus, am windows 7 la el și când intru pe el de fiecare dată se schimbă ora aiurea. Și eu trebuie mereu să o potrivesc și am dat de la setări să se salveze cum o potrivesc eu și degeaba, după când îl aprind tot se schimbă. Ce ar putea fi? Trebuie schimbat windowsul? Dau fundă la cel mai bun răspuns :*

11 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bateria de la placa de bază, aia este responsabilă cu memorarea datei si orei, aia trebuie schimbată urgent.

| anonimg a răspuns:

Placa de baza are o baterie mica de felul acesta: https://www.google.ro/......ps?/search
Cel mai probabil este consumata si trebuie una noua; pentru ca ea are roul de a mentine memoria datei si a orei.

| promaxkiller3 a răspuns:

Incearca sa o schimbi din bois

| anonim_4396 a răspuns (pentru promaxkiller3):

De unde? Ce "bois"?

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Promaxkiller3 a glumit.

| Andreea930 explică (pentru anonimg):

Eu vorbesc serios aici, și ei glumește! Mda, așa sunt unii oameni nu vor să te ajute cu nimic.

| anonimg a răspuns (pentru Andreea930):

Acum nu trebuie să te superi pe ei. Câteodată au o dispoziție mai mare și își doresc să o manifeste. I se întâmplă oricui; chiar și ție și mie.
Bateria aceea de pe placa de bază trebuie schimbată.

| Andreea930 explică (pentru anonimg):

Este calculator cu unitate, au și baterie calculatoarele?

| anonimg a răspuns (pentru Andreea930):

Da, calculatoarele de masa (desktop-urile) au si ele o materie micuta aflata pe placa de baza.
Trebuie scos pc-ul din priza si apoi deschizi carcasa; se va vedea bateria aceea mica. O scoti si mergi cu ea la librarie ca sa iti de una la fel (nu conteaza daca este Philips sau alt producator, ci conteaza dimensiunea).

| Andreea930 explică (pentru anonimg):

Nu mă pricep eu să scot, o să chem pe cineva care știe. Trebuie schimbat și windows-ul.

| anonimg a răspuns (pentru Andreea930):

Este mai bine sa lasi pe cineva priceput. Nu cred ca windows-ul trebuie schimbat, In afara de cazul ca iti face deja probleme.
Succes!