| Alexakos a întrebat:

HELP.
Am descarcat connectify pentru a gasi wireless-uri gratis (pe laptop, si cand l-am instalat mi-a aparut un ecran albastru si dupa aia imi scria ca are probleme si numara pana la 100% (in 3 4 secunde) si mi se restarteaza calculatorul. dupa ce se aprinde nu apuca sa intre nici macar pe desktop ca imi apare iar aia si iar mi se restarteaza. am incercat cu disk defragmenter, cu ccleaner, am incercat sa resetez setarile (am intrat pe varianta de urgenta/sigura.) insa nu ma lasa sa resetez setarile in varianta asta. si daca ma duc pe varianta normala nu apuc sa intru in desktop ca imi apare prostia aia. banuiesc ca o fi un virus ca altfel nu imi explic.
puteti sa ma ajutati sa-mi spuneti ce pot face sa scot virusul ala sau ce o fi rahatul ala de program?
dau si fundita.(raspuns castigator) doar ajutati-ma daca puteti.

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

DA! O sa scapi de virus/program...ce este!

6 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Intra in Safe Mode si dezinstaleaza-l de acolo!

SAFE MODE - este un mod de diagnosticare ce functioneaza pe toate sistemele de operare Windows, si care necesita o configuratie minima si drivere generice. Safe mode reprezinta pornirea windows-ului cu un numara minimal de functii necesare pentru lucru. Asa ca, mai jos vei gasi un mic ghid prin care vei afla cum poti intra in Safe Mode fara probleme.
Cum pot sa intru in Safe Mode?
1. Restarteaza calculatorul
2. Apasa butonul F8 pana cand iti apare Advanced options Menu (Reporneste computerul si apasa tasta F8 de pe tastatura inainte de a aparea ecranul de boot al sistemului de operare - tasta o apesi de mai multe ori si repede pana iti apare imaginea de mai jos)
3. In meniul care apare alege "Safe Mode" sau "Safe mode whit networking"
"Safe mode networking" e la fel ca "Safe Mod" doar ca include si internetul.
Vezi foto: http://img534.imageshack.us/img534/3794/windowssafemode.gif
4. Iesirea din "Safe mode" se face simplu, restartam calculatoru si alegem optiunea "Start windows normaly"
Daca nu reusesti sa rezolvi problema in "Safe mode" poti alege si "Last known good configuration" – optiunea aceasta intoarce sistemul la starea optima.
Vezi foto: http://windowsgeek.info/wp-content/uploads/2011/03/5cir12.gif
5. Asteapta ca sistemul de operare sa incarce anumite fisiere necesare deschiderii lui. Succes!

| Alexakos explică (pentru neluL):

Frate... 5 daca nu ma insel am mai facut-o o data si am asteptat cam o ora de tot incarca ceva si repara... daca asta este atunci am facut-o si nimic. in safe mode am denzistalat programul. dupa aia am facut ce am zic cu ccleaner si etc. (dupa cum am mai spus si la colegul de mai jos) si tot nimic. iar pe safe mode networking e la fel ca la start windows normaly. nu apuc sa vad desktop-ul ca imi apare prostia aia. o sa mai incerc cu ce ati spus voi. doar doar (speranta moare ultima)

| neluL a răspuns (pentru Alexakos):

Tot in Safe Mode intra in Start in run scrie-> Msconfig-> da click pe tabul Startup si spune-mi ce programe ai acolo bifate.

| dolllhouse a răspuns:

Stiu cum este... Eu am "inventat" ( sau nu stiu cum sa zic... mi s-a aprins becu' ala) o metoda ca sa scap de acest program inteligent numit "virus "

Uite :

1. te duci in modul sigur ( Safe mode )
2. scanezi cu anti-virusul si cureti problemele
3. dai restart si intri tot in Safe mode
4. stergi programul care a cauzat asta
3. repeta pasul 2 de 2 ori
5. intra normal
6. repeta pasul 2 si acolo de cate ori vrei
7. daca nu a mers si ma injuri cum vrei tu ca ti'ai pierdut timpu' degeaba... intra aici si fa pasii aia : http://windows.microsoft.com/......uter-virus

| Alexakos explică (pentru dolllhouse):

am facut asa, am intrat am sters programul cu control pannel/programe si posibilitati. dupa aia am dat restart dupa aia am facut ce am zis cu ccleaner si disk defragmenter.
acum o sa incerc cu avastul.
si stai linistit/a ca nu sunt genul ala de roman ca sa te injur. apreciez efortul. (insa pe cel care a facut programul/virusul i-am injurat tot ce a avut si nu a avut hahahahah)

| Alexakos explică:

Si inca ceva... am dat restore Cbig grinrive a lu VAIO. daca nu reusesc cu setarile lu VAIO atunci daca-i fac un format (reinstalez windows-ul) o sa scap de virus?

multumesc de ajutor oricum

| neluL a răspuns (pentru Alexakos):

DA! O sa scapi de virus/program...ce este!