| Allexandru123 a întrebat:

Hey, am 2 intrebari. Are ceva daca umblu pe pc in timp e virusat cu virusul Cerber? Chiar trebuie sa platesc acea suma de bani pentru a mi decripta pozele, documentele etc?

4 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

O sa sfirsesti prin a avea mai tot ce misca criptat, adica o sa iti iei adio de la date. De platit... nu iti vrei datele inapoi, nu platesti si gata.

| K0sti a răspuns:

Nu ai ce sa platesti, oricum ai pierdut tot...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incerci devirusare cu orice antivirus posibil pana il stergi. Daca nu reusesti, reinstalezi windows-ul dar nu vei mai putea salva documentele. Trebuie sa faci asta neaparat deoarece virusul iti cripteaza si blocheaza mai totul pe PC.

| GabrielStn a răspuns:

Daca poti, eu zic sa iti copiezi pozele pe o partitie pe care nu este instalat windows-ul, apoi reinstaleaza sistemul de operare. Chiar daca platesti, nu esti sigur ca respectivii pirati ai internetului iti vor decripta fisierele. Bafta!