| anonim_4396 a întrebat:

Hey! Am nevoie de antivirus si programe tune-up pentru ca sa mearga PC-ul mai rapid? Voi ce programe folositi?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Viteza procesorului, marimea memoriei de lucru (RAM) respectiv marimea si viteza hard disk-ului sunt hotaratoare pentru viteza de lucru la un calculator.
Programele antivirus incetinesc viteza, in schimb te feresc de virusi si atacuri de pe internet - care si ele iti pot frana calculatorul.
Nu-ti trebuie neaparat programe tune-up (multe din acestia sunt chiar "virusi" sau doar versiune demo.
Te sfatuiesc sa stergi fisierele temporare de lucru si cele de internet, dupa care sa faci neaparat defragmentarea discurilor (mai ales C: ).
Te poate ajuta programul CC Cleaner.
Totodata, dezinstaleaza programele instalate de tine, ce nu le mai folosesti (atentie, doar pe cele care le cunosti!), respectiv seteaza programele din taskbar sa nu porneasca cu calculatorul, doar la cererea ta (de exemplu Yahoo messenger, Skype etc).

9 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Pentru Pc/laptop, îţi recomand Avast GRATUIT;)
Eu îl am de vreo 7-8 ani şi NU am avut probleme cu viruşii :)

Îl poţi descărca de la linkul oficial :
https://www.avast.com/download-thank-you.php?product=FAV-AVAST
Doar că este în Limba Engleză, apoi va trebui să schimbi limba din setări ( cred )...

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

De asemenea, ca "manager" îţi recomand TuneUp Utilities :
http://www.tune-up.com/products/tuneup-utilities/features/

Îl poţi descărca de la linkul oficial :
http://www.tune-up.com/download/

| K0sti a răspuns:

Antivirus nu ai nevoie decat daca nu pornesti calculatorul, tune-up nu exista, doar daca vrei sa ramai fara registri la windows!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Uite aici! Nu te uita la aia ca le-am citit si nu mi se par deloc bune.Bitdefender e foarte varza! Testa..Soluto in viata mea nu am auzit, si ala doar te fraiereste.
Ai Eset security nod32 cu licenta gratis pana in 2018, sigur o sa se faca iar crackuri in 2018 ala e antivirus.
Si program de clean up Privazer e foarte buna, odata ce face un clean bun e si un tune up. Funda?

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da-mi un link pentru nod32 ăla pana in 2018. Ca nu te cred.

| DryIce a răspuns:

Absolut nimic. 0 antivirus, 0 registry cleaner, no tuning software. Merge perfect. Ssd face diferenta.

| AlyNDriftKing a răspuns:

Ca si antivirus iti sugerez NORTON. Este destul de bun. Eu personal nu folosesc niciun program antivirus si nu am probleme. Daca PC-ul tau se misca lent daca tu ii mai pui si antivirus il ingreunezi si mai rau. Sper ca te-am putut ajuta.

| Ionut_Gratian_1996 a răspuns:

Foloseste Soluto

| BlackRaven a răspuns:

Eu am avut Bitdefender si a mers ok.