| nimenialtul_3109 a întrebat:

Hey, am o intrebare pentru cunoscatori, as vrea sa-mi cumpar piese pentru calculator vreau sa il fac eu nu sa il cumpar direct din magazin ma puteti ajuta cu o lista a elementelor?
P. S. Doresc un calculator cat mai dotat

Răspuns Câştigător
| filipm2001 a răspuns:

Buna,
pai, sa incepem cu inceputul.
In primul rand iti trebuie o carcasa si o sursa, ca sa ai unde baga componentele si cu ce le alimenta.
Ulterior, cauta o placa de baza sa ai pe ce sa prinzi restul componentelor.
Pasii urmatori se indreapta spre procesor, memorii si o placa video (desi si placile de baza au placa video integrata, iti recomand una dedicata).
Daca esti pasionat de muzica si ai sau planuiesti sa-ti iei un sistem audio mai interesant, iti recomand si o placa de sunet 5.1 la care poti lega un sistem pe masura.
De floppy (unitate pentru discheta) nu mai ai nevoie, dar sigur vei avea nevoie de o unitate optica de scriere DVD-uri (DVD+/-Rewriter). Bineinteles ca in final ai nevoie si de un mouse si de o tastatura, dar mai ales de un monitor.
Recomandarea mea pentru componenetele de baza este urmatoarea:
* Procesor: Intel, i3 sau i5 sau chiar i7
* Memorie: 2*2GB RAM
* Placa video: 1 GB RAM
Placa de baza trebuie sa fie ceva compatibil cu restul componentelor. Sursa la fel. Tastatura, mouse-ul, unitatea optica si monitorul tin de gust si de preferinta. Aici gasesti o gama vasta de componente de diferite firme si calitate diferita: http://goo.gl/Dq6PQ.
Daca ai nelamuriri, ii poti suna fara probleme sa te ajute cu un sfat profesionist. Transportul e gratis si plata se poate face la livrare.
Succes;)

3 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Este greu si mult de explicat. ceea ce a facut colegul mai jos este mai in mare. Daca vrei ceva exact, da um pm si zi un buget si iti fac eu o configuratie pe piese care te-ar multumii cu brio.

| Narcis2007 a răspuns:

Care e bugetu si pentru ce il vrei(jocuri?)

| nimenialtul_3109 explică:

@srsdani si narcis2007 am buget destul de mare in jur de 30 de mil
si da as vrea caculatorul in special pentru jocuri