| petron a întrebat:

Hey am o problema cu un micro card sd intr-un adaptor imi arata ca are 0 gb si imi spune sa il formatez dar cand il formatez imi da o eroarea si nu imi da voie sa il formatez ce pot sa ii fac am cautat multe metode dar nu functioneaza ajutati-ma

6 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Incearca sa vezi daca merge in alt adaptor/telefon.

Daca da, inseamna ca ai o problema la adaptor ( mare parte din adaptoare au un buton de write protection, nu am auzit pana acum care sa aiba read protection, dar merita verificat)

| petron explică (pentru PainTech):

Nu nerge oricum il pun in pc si imi spune sa il formatez dar cand dau sa il formatez imi spune ca e blocat la sciere sau nu stiu ce acolo dar cand ma uit la proprietati imi arata 0 octeti

| PainTech a răspuns (pentru petron):

Cardul e nou? L-ai mai folosit pana acum?

| petron explică (pentru PainTech):

Are o luna

| PainTech a răspuns (pentru petron):

Deci ai mai umblat cu el.

1) Incearca sa intri in CMD ca admin si scrie " attrib -h -r -s /s /d g:\*.* " unde g este litera cu care apare cardul in My Computer.

*Sau incerca cu un program third-party : EaseUS Data Recovery Wizard.

2. Intra in Disk Management. Daca arata la card memorie nealocata, apesi click dreapta si aloci. Daca este nealocat, dar nu poti avea acces ii dai format.

| petron explică (pentru PainTech):

Voi incerca mine