| kakolukia a întrebat:

Heyhappy am si eu nevoie de ajutor. poate ati mai patit asa ceva si stiti ce este de facut. sunt pe cosmote. Am semnal si imi apare reteaua si totusi nu pot sa sun sau sa trimit mesaje si nici viceversa. Cateodata merge iar cateodata nu( de cele mai multe ori nu merge). Am luat in considerare varianta demagnetizarii cartelei insa nu este cazul deoarece am reusit sa contactez un operator cosmote de pe acelasi telefon si cu aceiasi cartela si a mers. Dansul mi-a zis sa mut cartela intr-un alt telefon si sa vad daca merge. Asta am si facut. Am introdus cartela intr-un Nokia model RH-125 si in acest telefon merge. Atunci m-am gandit ca este vina telefonul meu, un samsunggalaxy mini gt-s5570, si am introdus o cartela de Orange in el(mentionez ca telefonul era codat pe Orange dar a fost decodat acum aproximativ 3 saptamani). Cu cartela de Orange nu am avut niciun fel de probleme. Ca sa fiu si mai sigura ca nu este o eroare de decodare am introdus si o cartela de Vodafone in el si aceasta a mers si ea fara nicio problema. Am incercat sa bag atunci cartela mea de cosmote intr-un Samsung omnia II si i-ar nu a vrut sa functioneze si atunci am introdus-o din nou in telefonul Nokia(in care merge fara nicio problema). Atunci am sunat din nou un operator comote de la serviciul relatii cu clientii dar nu am reusit sa ma inteleg deloc cu ea(era o domnisoara). Imi tot spunea ca nu are nicio relevanta ca imi merge cartela pe Nokia si pe cele doua Samsung-uri pentru ca poate am facut eu vreo setare pe telefoanele respective si de aceea nu imi merge si la un momendat a inceput sa se contrazica singura si am incheiat convorbirea. Insa eu nu am facut nicio setare. Ma rog.m-am gandit ca poate din greseala am apasat pe ecran fara sa-mi dau seama si am schimbat vreo setare si m-am incumetat sa resetez telefonul la setarile din fabrica cu buna stiinta ca voi pierde toate aplicatiile si datele care le avem pe el. L-am resetat la setarile originale si tot nu merge deci nu era din cauza aceasta. Am introdus cartela din nou in Nokia si in telefonul acesta imi merge. Asta s-a intamplat ieri pe 28.08. 2013. Azi am fost la un centru cosmote si nu au stiut ce sa imi zica. Mi-au sugerat sa inlocui cartela si asta am si facut. Atunci a parut sa mearga...toate bune si frumoase pana ajung acasa si incerc sa reincarc telefonul si i-ar imi face aceiasi problema ca si pana acum(sim-ul era introdus in Samsung). Inca un detaliu: pe 27.08. 2013 bunica mea, care avea abonament la Orange, s-a dus la un Orange shop sa le spuna ca nu mai vrea abonamentul. Trecusera deja cei 2 ani de contract de cand si-a facut abonamentul in urma caruia mi-am achizitionat Samsung-ul. Insa cei de la Orange i-au mai prelungit contractul cu inca 6 luni pe motiv ca acel contract nu s-a terminat. Ma rog..chestia e ca din seara aceea a inceput sa-mi faca sim-ul probleme si ma gandesc sa nu imi fi facut cei de la Orange ceva la sim deoarece m-am portat (ceea ce mi se pare absurd deoarece ei nu au niciun drep asupra cartelei mele deoarece este cartela prepay. Si totusithinking de cand a fost bunica mea la ei de atunci nu imi mai functioneaza corect sim-ul..ciudat). Multumesc daca ati citit tot mesajul. Stiu ca este foarte lung si probabil plictisitor dar nu stiu ce sa fac pentru ca nu as vrea sa schimb numarul deoarece am dat o gramada de bani pentru portare si alti bani pentru inlocuirea cartelei si acum sa dau alti bani pentru o noua cartela...de unde atatia banilaughing