| DianusIoana a întrebat:

Hey ..am si eu o problema cu telefonul.Cand ajunge pe la 30% incepe sa mearga singur fara sa il ating.o ia efectiv razna. apoi de la 30 sare la si 20 si se inchide singur. apoi cand il pun la incarcat vad ca de la 20% deja ajunge la si 5%.Ce se intampla? E de vina bateria?

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poate fi si bateria dar eu cred, mai degraba, ca-i o eroare de soft. Ar trebui incercat un factory reset (hard reset) sau daca nu o resoftare. Pentru inceput poti incerca si cu softul asta: http://bit.ly/2PKMijG

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mai este un soft care merita incercat. Primul, daca nu esti atenta, poate avea costuri in aplicatie.

| GdX a răspuns:

Pot fi mai multe probleme.
1. Soft.
2. Bateria (cea mai des intalnita problema)
3. Nu il incarci pana la 100% sau dupa ce se incarca il lasi inca in priza. Si inca un sfat, cand il incarci nu il folosi. Lasa-l sa se incarce complet de fiecare data.

| TheRealFantasy a răspuns (pentru GdX):

Ciclurile 0-100% streseaza bateria, un ciclu optim de incarcare ar fi 35-85%, daca o incarci 0-100% de fiecare data logic ca o sa tina telefonul strict cat garantia (2 ani), daca si aia.
Dupa ce telefonul se incarca (presupunem ca e smartphone) se opreste alimentarea de la priza automat chiar daca inca este conectat telefonul la incarcator.
La partea cu lasatul telefonului la incarcat sunt de acord totusi. happy

| GdX a răspuns (pentru TheRealFantasy):

Aici cu ciclurile de incarcare este o discutie lunga. Bateriile lithium-ion, nu mai sunt ca vechiile baterii de telefone si rezista la cicluri 0-100%. Este o dezbatere interminabila pe baza acestui lucru, cat sa iti incarci telefonul. Telefoanele ca si laptopurile ar trebui intr-adevar sa taie automat alimentarea, dar nu intotdeauna se intampla. Sunt cazuri cu baterii explodate la incarcate, tocmai ca telefonul nu oprea alimentarea la 100% baterie. Cum ti-am zis si ma repet, este o mare dezbatere pe tema bateriilor, sunt atatea exemple si bune si negative...incat ajungi sa faci ce crezi tu ca e mai bine.

| TheRealFantasy a răspuns (pentru GdX):

Uneori ma intreb daca mai are rost sa argumentez, cand vad ca nu inteleg unii mesajul. oh go on
Faptul ca rezista "mai bine" fiindca e o tehnologie mai noua de fabricare a bateriilor Li-Ion nu inseamna ca nu se uzeaza de la incarcari 0-100%.
Cred ca tu vrei sa zici de bateriile Li-Po care nu sunt afectate de ciclurile de incarcare a bateriei dar pot fi deteriorate in timp din alte cauze (un exemplu bun ar fi exact jucatul ala pe telefon cand se incarca).
Bateriile care explodeaza la incarcare precum si cazul faimos deja cu Galaxy Note 7 au PROBLEME DIN FABRICA, adica fie bateriile sunt fabricate prost, fie se face contact cu alte componente interne si creeaza un scurt.
Nu stiu ce nave spatiale ai incarcat tu de nu s-au oprit dar la telefoane cu Android 2.3+ pe care le-am tot folosit pana acum nu am avut niciodata probleme de genul, si crede-ma ca am avut multe "chinezarii". Sunt multe tehnologii mai vechi decat smartphone-urile care nu au absolut nici o problema la asa ceva, se opresc in momentul in care sunt incarcate.
Daca era asa cum zici tu pai imi bubuia laptop-ul in fata de sute de ori pana acum. laughing
Ca o idee mica, il tin mereu in priza, ciclurile de incarcare fiind strict de 99-100% si nu are nimic, nici cea mai mica forma de uzura dupa un an de folosire.

E o mare dezbatere pe tema asta si pe orice tema intre oameni ca si tine care nu au idee despre ce vorbesc si se bazeaza pe speculatii sau mai stiu eu ce.
Uite, ce discutie scurta, daca vorbeam fizic nu cred ca iroseam mai mult de 5-10 minute. Dar daca vrei sa facem teoria chibritului evident ca nu mai terminam discutia.

| TheRealFantasy a răspuns:

Nu ai mentionat modelul telefonului dar hai ca nu e asa important.
Chestia aia cu battery calibration nu te va ajuta...

Pare ca bateria e de vina, am avut si eu un caz similar dar nu se descarca bateria cand era la incarcat ci doar fluctua aiurea si se descarca foarte rapid. Modelul pe care il aveam eu era un Samsung Galaxy S (primul S, antic stiu, ideea e ca era cu baterie detasabila).
Daca ai un telefon cu baterie detasabila de recomandat ar fi sa o schimbi fiindca doar trebuie sa o cumperi si sa o inlocuiesti; totusi, daca nu e de vina bateria si dupa cum zice Salontanul se poate sa fie o problema de soft atunci dai banii degeaba pe baterie.

Daca ii dai factory reset (revenire la setarile din fabrica) pierzi toate fisierele de pe el, asa ca trebuie sa muti tot fizic altundeva (stick/pc/laptop) sau sa le faci un back-up pe mega, google drive, onedrive, dropbox sau orice alt site care te lasa sa faci back-up la fisiere, sa le pui acolo si sa le descarci dupa.
Dupa ce te asiguri ca toate fisierele sunt in siguranta altundeva (poze/melodii stiu si eu/documente/etc.) poti sa ii dai un factory reset, asta ar fi o metoda sigura adica nu pierzi nimic, doar niste timp. :))

Site-uri pentru upload fisiere/back-up (recomand MEGA, poti uploada pana la 50 GB 100% gratis, restul undeva intre 2-20 GB):
https://mega.nz/
https://drive.google.com/drive
https://onedrive.live.com/about/en-us/
https://www.dropbox.com/

Factory reset poti da din setari (system -> factory reset) sau din recovery mode (buton home/power + volum +/-), e mai simplu din setari fiindca da singur reset si nu trebuie sa umbli printr-un meniu ca in recovery mode, desi nici prin ala nu e greu de navigat, depinde si in ce limba ai soft-ul si ce sistem de operare folosesti.

Daca dupa factory reset nu observi o schimbare atunci e 100% sigur vina bateriei, caz in care te poti orienta deja spre un site de incredere cu un pret convenabil pentru o baterie exact pentru modelul tau de telefon. :)

P.S.: Uzura morala la bateriei ar presupune ca bateria e efectiv depasita de alte modele aparute dupa ea si ca in timp devine inutila din cauza faptului ca sunt din ce in ce mai multe variante care o depasesc, nu are legatura cu descarcarea sau uzura fizica.

| gheorghe699 a răspuns:

Da bateria, probabil este descarcata, uzata moral.

| HaneloreOlga9 a răspuns:

Ori ai incarcat telefonul de prea multe ori, l.ai lasat de mai multe ori pana sub 15, telefonul trebuie pus la incarcat inainte sa ajunga la 15 procente, si asa se poate strica.

| DianusIoana explică:

E Samsung j5 2016.Nu il folosesc atunci cand se incarca.are baterie detasabila.Am dat restart si degeaba. Uneori telefonul nici nu ajunge la 15% ca se inchide inaintr sa ajunga.ei apoi il pun imrdiatla incarcat si cand vad ca e gata incarcat il scot