| ManeStefane a întrebat:

Hey,as vrea ca cineva sa ma ajute sa fac un pc pe piese.Hm...sa vedem,pentru inceput eu am deja memoria ram,carcasa, si sursa.Ram am 6 gb, cam putin dar hai sa zicem ca deocamdata nu voi schimba asta.Imi trebuie ajutor la alegerea procesorului si desigur a placii video.Pc ul este temporar si din aceasta cauza bugetul va fi mic, 1000 de lei max.Ce vreau eu este sa pot face live sau sa fac videoclipuri(fps 30-60) pe jocuri ca de exemplu LoL, Cs Go sau pe setari low-medii jocuri mai noi ca fallout 4-gta5.Mersi anticipat!

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Uite un posibil scenariu:
- ai memorii RAM, carcasa, sursa
- iti cumperi procesor dar nu se va potrivi cu placa de baza si memoriile
- iti cumperi placa de baza dar nu se va potrivi cu memoriile
- iti cumperi placa de baza si procesor, memoriile se vor potrivi in slot, dar toate laolalta vor functiona la performanta redusa fata de exigentele tale
Daca vrei sa-ti faci un PC, chiar si temporar, contacteaza o firma de PC-uri second hand, discuta cu ei problema, vezi ce iti pot oferi cu garantia dezvoltarii ulterioare, cum vrei sa ai PC-ul final.
Preturile PC-urilor second hand sunt mult mai mici decat cele noi si deseori gasesti de firme consacrate, cu performante asemanatoare sau chiar mai bune decat cele noi, dar la preturi mult mai bune.

Un PC de firma este mult mai durabila decat multe porcarii ieftine, la oferte!

| florinflorescu a răspuns:

Banuiesc ca second.
un kit procesor + placa de baza: procesor Intel quad(4procesoare) core xeon q9550 sau e5450 sau q9650. ultimile 2 sunt de 3.0Gh, primul de 2. 86Gh. ar fi echivalentul unui Intel i7 gen5. ar ajunge intre 400-500lei. dar placa de baza sa fie cu 4 sloturi ram, sa iti incapa ramii, nu ai specificat ce ddr sunt si ce frecventa.
placa video sa gtx e profi si e pentru jocuri. alege dupa posibilitati : gtx 260 cam 100-150lei, gtx 650 cam 200-250lei, gtx460 cam 200lei, sa fie macar 1Gb memorie cu 256biti latime banda (bus).
un hdd de 1tera cam 150-200lei.
un dvd-rw 100lei maxim.
asa ai o unitate care garantez ca duce gta5 pe setari medii.
succes.

| Catany13 a răspuns:

Este imposibil...iti trebuie minim 2000 lei pentru minim un I3 skylake 6gb ram o placa video decenta de 2gb de la Nvidia si o sursa potenta! Funda?