| anonim_4396 a întrebat:

Hey,care dintre urmatoarele dispozitive ar putea avea cea mai mare capacitate de stocare? Chromebook,Tableta,Telefon inteligent, Serverul?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Evident: serverul.
Poate avea capacitate de stocare a mii de alte dispozitive.

| sierra1 a răspuns:

Compari prune cu kiwi și cu potcoave. Nu ține!

| NLS a răspuns:

Un Chromebook vine din cate stiu, cu maxim 256GB de stocare (si aceste variante cu 256 GB stocare sunt o raritate, spor la gasit asa ceva).

Un telefon sau o tableta au capacitatea de stocare maxima de 1 TB (si asta doar Samsung ofera, ca la celelalte, 256 e valoarea maxima pentru high-end).
Sa presupunem ca mai ofera respectivul model (se Samsung, ca ceilalti producatori nu ofera slot de card pe produsele de top) si un card microSD, prin care mai obtii 512GB.

Pe de alta parte, un server (de apartament, nu ma refer la chestiile extravagante detinute de gigantii tech precum Google, IBM...) poate fi compus din mai multe "sertare" suprapuse (rack-uri), fiecare dintre acestea putand acomoda pana la 16 HDD-uri (posibil sa existe si cu mai mult de 16, dar asta e cifra maxima vazuta de mine).

Pe scurt, cumperi 16 HDD-uri a cate 18TB, si obtii ~288 TB (presupunand prin absurd ca nu doresti sa le legi in RAID, altfel pierzi o parte din capacitate).
Asta intr-un singur rack.
Daca mai adaugi un rack si il umpli cu inca 16 HDD-uri, obtii ~576 TB.

| Brizbriz a răspuns:

Serverul
restul sunt device-uri pentu "public"
un server e o chestie dedicata pentru PROFESIONISTI