| alma200033 a întrebat:

Hey! Care este mai bun Linux sau Windows 10?

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Depinde de necesitatile tale (ce programe vrei sa folosesti, sau de ce programe esti legat(a))

Linux nu este in primul rand un sistem de operare, ci un Kernel.
Folosind acest Kernel ca suport, au fost construite nenumarate Distributii Linux.
Majoritatea sunt gratuite (Ubuntu, Mint), unele sunt contracost (Zorin).
Unele sunt sustinute de companii relativ cunoscute si mari (Ubuntu), altele doar de oameni pasionati (Mint).

Majoritatea vin cu programele necesare preinstalate (nu mai trebuie sa instalezi decat driverele perifericelor, precum imprimanta, volan, etc...)
Exista si versiuni ce vin cu mai putine programe preinstalate, dar cam orice distributie de Linux are o biblipteca (o baza de date cu programe) de unde ai orice program la un click distanta.

Si 99% dintre aceste programe sunt gratuite.

Distributiile Linux sunt mult mai putin raspandite si folosite, de aceea si numarul virusilor si al hackerilor e MULT mai redus.
Linux detine o piata de apriximativ 6% la momentul actual.

Si noroc cu Windows 10, caci altfel ar fi fost tot la 4, 9%.

Pentru Linux nu prea exista jocuri, decat cele de pe Steam. (insa nu toate!).

Mai demult, pentru a folosi o distributie Linux, era nevoie de mult text in terminal, aka comenzi.
Astazi - pe distributii precum Mint sau Ubuntu (dar si altele, precum Elementary OS, Zorin, OpenSuse ) acest lucru e redus la minim spre deloc.
Cauti ceva, gasesti comanda pe internet, o introduci in terminal.
Nu trebuie neaparat sa tii minte ceva.

In general distributiile de Linux consuma mult mai putine resurse decat Windowsul (mai ales daca vorbim de Windows 10), deci vor "zbura" pe sisteme mai slabe.

Principalul dezavantaj al distributiilor Linux este suportul pentru programele "serioase" (profesionale).

Adica pe Linux nu exista Adobe Premiere, Magix Vegas, Avid Media Composer, Edius Pro, LightWorks sau DaVinci Resolve.
Insa exista Blender, OpenShot sau ShotCut, cu care iti poti face treaba ca simplu utilizator casnic.
(Blender e chiar puternic ca si video editor, insa interfata pare mai aglomerata, pentru ca sub aceeasi capota se ascunde un program de modelare si randare).

Mereu o sa ai alternative pe Linux, (si inca gratuite), cu care iti poti face treaba.
Ca nu ofera functii avansate, precum elita programelor din Universul Windows, asta e alta treaba.

| PainTech a răspuns:

Pai si in Linux pot fi 500 de distributii complet diferite. E ca si cum ai compara un mar cu o livada intraga.

Si acum depinde ce vrei de la sistemul de operare.
- Performanta
- Suport pentru majoritatea programelor si jocurilor
- Dezvoltare software
- Siguranta
- Confidentialitate
- Tip de licenta
- Utilizare usoara
- Nivel de personalizare
etc.

Nu toata lumea are aceleasi necesitati. Fi mai explicit!

Ai nevoie neaparat de Microsoft office, programele Adobe sau vrei sa foci jocuri? - Clar ramai la Windows (stiu, exista WINE, dar nu e tot aia...)

| RaduWhovian a răspuns:

Aici depinde de ceea ce faci tu. Daca ai nevoie de programe precum Adobe, Office sau anumite jocuri ce nu funcționează pe Linux, e bine sa folosești pe ambele. Daca te uiti la performanta sau calculatorul tau nu este unul foare bun, Linux este optiunea buna. Pe langa asta, exista varianta de a le avea pe ambele. Folosesc varianta asta si nu am probleme. Daca vreau sa programez, sa vad filme si seriale folosesc Linux. Deoarece nu am un calculator (mai exact, laptop) foarte performant, pe Windows 10 am lag cand vizionez videoclipuri Ultra HD (1080p), dar pe Linux nu am aceasta problema. Pe Windows, Chrome se deschide chiar si dupa 45s uneori, iar pe Linux se deschide aproape instant. Problema pe care momentan o am la Linux este VSync-ul la jocuri. Partea buna este ca nu ma joc prea mult. Pe Linux ai alternative pentru programele de pe Windows precum Adobe. Aici depinde si de câtă încredere ai in programele gratuite. Unele persoane prefera programele contra cost deoarece primesc suport mai mare de la producători.