| anonim_4396 a întrebat:

Hey.cum pot afla cat curent consuma laptopul meu? funda happy

7 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

In cartea tehnica ar trebui sa scrie.
o solutie simpla ar fi :
citesti contoarul, notezi indexul, pui in functiune leptopul, il lasi o ora, citesti din nou contoarul, faci diferenta si vezi cati kilowati a consumat intr-o ora.
conditia e sa nu mai ai nimic in priza sau lumini aprinse care sa consume.

| Meder_Zoli_1989 a răspuns (pentru zdrangoi):

Se poate mai simplu de atat laughing

| DaniCJ a răspuns:

Scrie pe adaptorul de curent, estimativ intre 45 si 90 watti (un laptop normal).

| Meder_Zoli_1989 a răspuns (pentru DaniCJ):

Adaptorul nu iti spune cat consuma un laptop

| DaniCJ a răspuns (pentru Meder_Zoli_1989):

Iti spune curentul maxim pe care il poate furniza laptopului, daca scrie 65w atunci consumul maxim al laptopului este de 65w/h.

| Meder_Zoli_1989 a răspuns:

La un laptop nu poti sa afli consumumul exact pentru ca fiecare laptop consuma in functie de cat e de performant si ce procese faci pe el ca poti face sa consume putin si at te tine bateria mult si poti pune setari ca sa ai performanta ridicata si sa faci procese mari care necesita mult cpu sau gpu si at bateria te tine putin

| Meder_Zoli_1989 a răspuns:

Consumul unui laptop difera in functie de setari, configurare si procese, asa ca e destul de dificil sa spui cat consuma, daca vrei sa afli o valoare stabileste-ti niste setari si anumite procese si atunci contorizezi in cat timp se duce bateria, cand ai aflat timpul poti afla matematic cat ti-a consumat dupa baterie si timpul in care s-a consumat bateria