| SmallBrain a întrebat:

Hey! Daca placa mea video este DDR5 si placa de baza este DDR4, componentele sunt compatibile? La amandoua scrie PCI Express 16.0, asta are vreo legatura cu compatibilitatea intre ele?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Placa de baza DDR4 nu exista. Placa de baza poate avea sloturi compatibile cu DDR4 la memorie RAM si sloturi compatibile cu placile video DDR4. Slotul PCI-e 16x (nu 16.0) semnifica un slot care are 16 picioruse (dublate pe celalalta parte a placii), 16 contacte. Variantele sunt 2.0, 2.1, 3.0, etc. La variantele de la 2.0 in sus difera prin mai multe caracteristici printre care cele mai importante sunt viteza de transfer si latimea de banda. Ca si slot sunt perfect compatibile. La caracteristicile celelalte sunt mici impedimente dar nesemnificative. Adica si pe un PCI-e x16, V 2.0 poti pune o placa video V 5.0 sau cum se zice popular DDR5 desi corect ar fi GDDR5 pentru ca este vorba de memorie grafica (Graphics). DDR este la memoria RAM.

| RAY a răspuns:

Importrant e ca biosul sa se poate folosi de placa aia

| K0sti a răspuns:

Ce treaba are una cu alta?

| KillaNoFilla a răspuns:

Pe scurt da, se poate

| Nimeni10 a răspuns:

N-are nicio treaba placa video cu ramii... deci se potrivesc!