| alma200033 a întrebat:

Hey! De ce netul mă ține foarte puțin? Care opțiune este mai buna? Și cum am putea sa fac sa am net gratis? Este ceva aplicație?

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum sa ai net pe gratis. De unde crezi ca o sa vina, din vant?

| Wr3nch a răspuns:

1. De unde sa stim pe ce il folosesti? 2. Depind in ce retea esti. 3. Nu exista metode de a obtine net gratis. A atasat cineva o aplicatie care iti arata unde gasesti Wi-Fi. Sau poti sa iti bagi net acasa si il conectezi la un router. Si presto, pentru 30 de lei (depinde de zona si furnizor) ai cat net vrei acasa.

| ionut1213190 a răspuns:

Nu exista vreo aplicatie de descarcat pentru net gratis. Acum nu stiu la ce net te referi(WIFI) sau(DATE)
1. Wifi - Daca te tine putin suna la cei de la internet.
2. Date - Poate nu ai nelimitat si daca stai mult pe el ti se duce... sau daca nu, du-te sa vezi ce are de unde ai luat cartela.
Iti urez multa bafta!

| danaieladaniela a răspuns:

Pai te tine putin ca poate stai mereu pe net, eu ti-as recomsanda net de la Orange pe mine ma tine mult si mereu da oferte noi

| Trioda a răspuns:

Salut!

In primul rand, trebuie sa stii ca in telefonul tau, apropae fiecare aplicatie, programel, joc etc..intodeauna va consuma net, chiar daca tu nu ai pornit acel joc sa zicem.
Trebuie neaparat sa activezi sau sa instalezi un Manager in telefon, tableta etc..pentru a bloca aceste aplicatii,jocuri sa ruleze in background,adica ele pornesc de capul lor,autostatart,si chiar daca pe ecran nu se observa,ele de fapt ruleaza la un nivel mic, insa trimit sau primesc informatii pe internet, indiferent ca este pe wifi sau mobil internet.
Aceasta optiune o poti avea chiar in telefonul tau, depinde de producatorul telefonului tau.
Exemplu la Samsung intra in Setari, Device Maintenance, Battery.
Aici activezi Power saving mode..selecteaza MID(mijlociu),apoi Always slepping apps.
Se va descide un tabel in care ai optiunea de a agauga aplicatiile din telefon care pornesc singure,sa fii sigur(a) adauga tot,oricum sistemul isi va rezerva aplicatiile vitale bunei sale functionari,indiferent de setarile use-rului.
De exemplu,din programele cele mai uzuale,insa aici intra si jocuri,navigare,gps,care permanent trimit si primesc date privind locatia,contorizeaza modul de utilizare.o gramada de aplicatii etc. Facebook,mesenger, Yahoo, Twitter, Instagram, Youtube, GooglePlay..sunt prezente in toate telefoanele de regula...acestea insumate,ruleaza in background programe care consuma resurse uriase din telefon, adica memorie, procesor scare si el va consuma curent din baterie, micsorand astfel durata de utilizare a baterie, te intrebi uluit. cand s-a terminat asa de repede bateria., si sa punctez..sta permanent pe internet,chiar daca nu esti conectat pe FacebooK,ci doar logat!
Daca nu aveti aceste optiuni in telefon,cautati pe GooglePlay un program foarte destept,gratis care va va ajuta enorm, atat in setea programelor de a rula haihui prin telefon cat si pe internet!
*La GooglePlay,dezactiveaza optiunea de Autoupdate,este mare consumatoare de resurse, si sunt programe sau aplicatii, care chiar nu au nevoie de acel update, insa mananca memorie degeaba, si indirect banda internet prin descarcarile inutile de update-uri (actualizari).
Succes!

https://play.google.com/......ps/details

Bula
| Bula a răspuns:

Daca dai cautare pe Youtube "free internet", gasesti o gramada de idei.

| Bondarel99 a răspuns:

Eu am nelimitat de la Telekom cu 5 euro. Si merge foarte bine, intru fara probleme pe Youtube, filme orice. Intra la ei pe site si vezi optiunile.

| iRumbaB0 a răspuns:

Aș zice să apelezi la opțiunea DIGI.Pentru mine mă ține ceva timp și ți-o recomand!

| doctorandus a răspuns (pentru ionut1213190):

Ba da, exista. Parolele sunt raportate de utilizatori si e problema ta daca merg sau nu. Asta fara a mai discuta ca exista aplicatii pentru Android de spart protectia WPS.

| anonimg a răspuns:

Cu 5 euro/luna ai internet nelimitat la Telekom -fie cartela, fie abonament.

| CM7YRE a răspuns:

Fa-ti la Vodafone, sau Myvodafone sau VodafoneShake, ai net foarte mult, cam "nelimitat".