| J0B0MAT a întrebat:

Hey!
Eu am pe laptop 4 Gb Ram, procesor Intel core i7 6500u.Aş putea pune 8 Gb?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Laptopul tau are doua sloturi care suporta fiecare DDR 3 16 Gb de RAM la 1600 Mhz. Deci daca vrei sa mai pui inca 8 Gb poti sa pui asa ceva: http://www.pcgarage.ro/memorii-notebook/crucial/8gb-ddr3-1600mhz-cl11-2/
Daca gasesti cu latenta mai mica e si mai bine. Asta are CL11. Daca gasesti cu CL10 sau 9 ar fi perfect.

15 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cand pui memorie RAM trebuie sa tii cont de numarul de sloturi, cat suporta pe slot si frecventa suportata. Deci era bine daca ne spuneai ce firma si ce model este laptopul.

| untu a răspuns:

Nu desfaci nimic pana nu discuti cu cei de la service autorizat daca sa poate schimba RAMII! Astfel nu te serveste daca il umbli tu!

| J0B0MAT explică (pentru untu):

Fără să desfac nu pot afla dacă suportă?

| Salontanul a răspuns (pentru J0B0MAT):

Nu trebuie desfacut. Spune doar denumirea si modelul (modelul il iei de pe spate).

| J0B0MAT explică (pentru Salontanul):

Lenovo B51-80
Model 80LM (cred)

| J0B0MAT explică (pentru Salontanul):

Mulţumesc frumos!

| untu a răspuns (pentru J0B0MAT):

Ia vezi ce spune SALONTANUL ca el se pricepe mai bine! Asculta sfatul lui!

| J0B0MAT explică (pentru untu):

Ascult.laughing

| untu a răspuns (pentru J0B0MAT):

E serios si nu e de ras, dar macar ca esti bine dispus!

| J0B0MAT explică (pentru untu):

Ştiu că e serios. I-am dat şi fundă.
Ar trebui să fiu binedispusă. Emoticonul ăla nu era pus în sensul că iau în râs.

| Salontanul a răspuns (pentru J0B0MAT):

Multumesc si eu!

| Salontanul a răspuns (pentru untu):

Multumesc pentru apreciere!

| Salontanul a răspuns (pentru J0B0MAT):

Laptopul tau are doua sloturi care suporta fiecare DDR 3 16 Gb de RAM la 1600 Mhz. Deci daca vrei sa mai pui inca 8 Gb poti sa pui asa ceva: http://www.pcgarage.ro/memorii-notebook/crucial/8gb-ddr3-1600mhz-cl11-2/
Daca gasesti cu latenta mai mica e si mai bine. Asta are CL11. Daca gasesti cu CL10 sau 9 ar fi perfect.

| Ironwin a răspuns:

La acel procesor aproape sigur placa de baza suporta 16 GB, deci poti monta 8 GB de RAM, trebuie sa afli cate sloturi de ram ai ocupate (desfaci un capac sau instalezi CPU-Z ) daca ai unul ocupat, e simplu, mai montezi un RAM de 4 GB si gata, daca le ai pe amandoua ocupate atunci cumperi un RAM de 8GB (dupa ce te asiguri ca placa de baza suporta 16GB de RAM, daca nu sti cum, ne spui mai multe despre laptopul tau si te ajutam noi) si pe cele ramase le scoti la vanzare.

| AKARA0 a răspuns:

Depinde de laptop