| Smileee607 a întrebat:

Hey, hey.
Voi ce ati alege intre un samsung galaxy s si un blackberry?
Daca blackberry ce model.
funda

6 răspunsuri:
| MrBlueEnergy a răspuns:

LOL! Normal ca Samsung galaxy s...Dar daca esti om bussines si vb la telefon toata ziua cu adrese de mess etc... atunci BlackBerrywinking

| blackrain a răspuns:

Depinde pentru ce iti trebuie. Samsung e asa, mai de jocuri, iar BlackBerry (bold sau curve) este pentru bussines, pentru mail-uri si fisiere... chestii de care oamenii de afaceri au nevoie. daca nu esti om de afaceri si il vrei asa, ca sa fii cool, mai bine iti iei un Samsung, dar acum eu personal nu am incredere deloc in tel Samsung

| Andradaaaaa a răspuns:

Blackberry cu touch-screen laughing)

| TEDY2012 a răspuns:

Eu asi alege Samsung galaxi s

| OanaKT a răspuns:

Dupa parerea mea blackberry...nu prea imi plac touchscreen`urile,in plus se strica mai repede
eu de exemplu as alege, si chiar vreau sa`mi cumpar BlackBerry bold 9700, imi place tare si BlackBerry curve 8520, sau BlackBerry torch 9800, e si touchscreen ...deja dupa parerea ta
eu fara nici o indoiala aleg BLACKBERRY

| xOreoCuLăptic a răspuns:

Salut, Aleca! Personal eu as alege Galaxy S! E mult mai tare, dar ti-am gasit un articol ca sa te convingi singur pe care il vrei happy

RIM tocmai ce și-a înoit portofoliul de telefoane mobile de sub brandul BlackBerry cu trei modele: Bold 9900, Torch 9810 și Torch 9860 de care ne ocupă într-un micuț comparativ alături de două telefoane care s-au vândut în milioane de exemplare: iPhone 4 de la Apple care cu siguranță în SUA a furat cu ghilimele de rigoare și din clientela tradițională a BlackBerry și Samsung Galaxy S II care s-ar putea să atingă milestone-ul de 10 milioane unități livrate după ce va începe a fi comercializat și pe piața nord-americană (momentan a depășit 6 milioane în Europa - Asia). BlackBerry trebuie să iasă în evidență față de concurență cu produse competitive ca preț/peformanță/inovație. Au început să aplice din rețeta de la tableta PlayBook și pe smartphone-uri și cred că vor generaliza acel efect swipe care aduce un plus, de asta sunt sigur și pe viitor îl văd integrat și pe iOS sau Android, Nokia face ceva similar pe MeeGo cu N9.
Telefon mobil
Date tehnice BlackBerry Torch 9860 Samsung Galaxy S II iPhone 4
Ecran TFT capacitiv de 3.7 inch cu rezoluție 480x800 pixeli SuperAMOLED Plus de 4.3 inch cu rezoluție 480x800 pixeli IPS de 3.5 inch cu rezoluție 640x960 pixeli
Procesor 1.2 GHz Dual-core la 1.2 GHz 1 GHz
Memorie RAM 768 MB RAM 1 GB RAM 512 MB
Spațiu de stocare 4 GB și microSD de până la 32 GB 16/32 GB și microSD de până la 32 GB 16/ 32/ 64 GB
Accelerator grafic - Mali-400MP GPU PowerVR SGX535 GPU
Sistem de operare BlackBerry OS 7.0 Android 2.3.4 Gingerbread iOS 4
Conectivitate 3G cu viteze de download de până la 14.4 Mbps, Wi-Fi b/g/n, microUSB, bluetooth 2.1 3G cu viteze de download de până la 21 Mbps, Wi-Fi b/g/n, microUSB, bluetooth 3.0, Wi-Fi hotspot, DLNA 3G cu viteze de download de până la 7.2 Mbps, Wi-Fi b/g/n, bluetooth 2.1
Cameră foto și video 5 Megapixeli și filmează HD - 720p 8 Megapixeli și filmează full HD - 1080p 5 Megapixeli și filmează HD - 720p
Cameră secundară - 2 Megapixeli 0.3 Megapixeli
Baterie,
greutate,
grosime 1.230 mAh,
135 gr,
11.5 mm 1.650 mAh,
116 gr.,
8.5 mm 1.420 mAh,
137 gr.,
9.3 mm
Preț - 2.299 lei 2.549 lei

1.Design
BlackBerry Torch 9860 pare ușor butuncănos față de concurență care a coborât ca și grosime sub 10 mm față de 11.5 mm cât afișează telefonul RIM. Aduce patru taste sub ecranul de 4 inch care vin din trecut. Acum ori sunt integrate în interfața sistemului de operare, ori s-a trecut pe așa-numitele butoane capacitive.

2. Ecran
BlackBerry nu aduce nimic inovator. Torch 9860 are un TFT de 3.7 inch care era regăsit pe telefoane Android prin 2010. Aș spune chiar că deja anul trecut ne obișnuisem cu AMOLED ce este superior clar tehnologiei TFT. iPhone 4 în compensație a adus o rezoluție care uimește și acum la mai mult de un an de la lansarea oficială de 640x960 pixeli și celebrul retina display. SGS II iese pe primul loc datorită unui ecran cu un contrast excelent, dimensiuni generoase.

3. Hardware
Nu valorează nimic fără un sistem de operare care să-l pună în valoare. Dovada cea mai palpabilă este iPhone 4 care este ajutat de peste 500.000 de aplicații în App store. Oricum este notabil că au adus 768 MB RAM, 1.2 GHz ca și procesor, 4 GB spațiu de stocare. Procesoarele single core sunt de domeniul trecutului și nu strica să implementeze dual-core-ul la 1 GHz de pe PlayBook. Am testat procesorul de 1.5 GHz de pe HTC Flyer și mi s-a părut ușor anemic ca și putere de procesare oferită. SGS II rules și aici de la mare distanță. iPhone va recupera în varianta 5 care se anunță a avea un dual core la 1 GHz, display de 4 inch și cameră foto de 8 Megapixeli.

4. Sistem de operare
BlackBerry OS 7.0 vs Android vs iOS - sistemul de operare al RIM deși beneficiază de o experiență mai mare, nu a reușit să atragă pe cei ce dezvoltă aplicații. Google mizează pe un număr mare de handseturi și monetizarea se face de multe ori prin intermediul reclamelor din aplicații oferindu-le inițial gratuit, în App store sunt cumpărate pentru o sumă modică. BB 7.0 nu are nimic în plus față de cele două o.s.

Sper ca te-am ajutat big grin Fundaaa?