| Juviia a întrebat:

Hey! La Facebook, vreau sa adaug pe cineva si nu apare butonul acela de,, add friend"..Acum ceva timp imi aparea.Ce pot face?

11 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

A schimbat opțiunile. A setat să primească cereri de prietenie doar de la prietenii prietenilor. Deci, voi doi nu aveți prieteni comuni. Împrietenește-te cu cineva din lista ei de prieteni (posibil să-i găsești printre persoanele care i-au dat "like" la imagini) și atunci îi vei putea trimite cerere de prietenie.
Dar, dacă i-ai trimis deja (iar azi, ai intrat din curiozitate, să verifici dacă ți-a dat acceptul), și vezi că nu mai apare butonul, atunci ți-a respins cererea și ți-a dat spam, adică să nu-i mai poți trimite niciodată cerere de prietenie.

| Juviia explică (pentru floresdemayo):

Am prieteni in comun cu acel user.

| floresdemayo a răspuns (pentru Juviia):

Atunci, ți-a dat SPAM, ce-i așa greu de înțeles? Vreau să îți arăt concret. Uite ce primesc oamenii când tu le trimiți cerere de prietenie.
http://imgur.com/a/2R6PW
Ei pot "confirma" sau "Șterge cererea".
Când ștergi o cerere de prietenie, ai două opțiuni:
1. Fie, o ștergi momentan (persoana respinsă va putea reveni cu o cerere de prietenie, cândva, mai devreme sau mai târziu)
2. O respingi forever, asta înseamnă că îi dai "spam", adică îi interzici categoric, deci te opui vehement împotriva cererilor ei de prietenie! Niciodată nu îți va mai putea trimite cereri de prietenie folosind același cont!

Înțelege, FB-ul e un site de socializare, de aceea NU EXISTĂ setarea de a nu primi din partea nimănui cereri de prietenie!
Unde vezi tu sau ceilalți scris "De la nimeni!"?!
http://imgur.com/a/kj30M

Deci, i-ai dat cerere de prietenie și ea ți-a respins-o cu SPAM.
Altfel nu se explică!

| OldSoul a răspuns:

Exista mai multe posibilitati.
1. Fie i-ai trimis deja odata cerere de prietenie acelei persoane iar ea a respins-o, motiv pentru care nu mai poti trimite acum.
2. Fie a setat sa nu mai primeasca cereri de prietenie.

| simina96 a răspuns:

Buna! Exista doua posibilitati: prima ar fi in cazul in care si-a modicat la setari politica de confidentialitate in sensul sa nu mai poata nimeni sa-i trimita cerere de prietenie, doar sa-l urmareasca eventual daca are acel buton de,, follow'' daca nu sa-i trimita doar mesaj privat, am mai vazut o gramada de profiluri cu setarea asta. A doua posibilitate ar putea fi o eroare temporara de browser, vezi daca si pe telefon si pe calculator iti apare la fel. Eu as merge mai degraba pe prima varianta.

| Juviia explică (pentru simina96):

Si eu as merge pe prima.dar mie nu imi apare nici macar ala.

| Andreea213 a răspuns:

Poate ca este o eroare. Mai asteapta ceva timp, sau daca cunosti persoana respectiva roag-o sa te adauge ea la prieteni.

| Radacini a răspuns:

Persoana respectiva si-a activat o setare care nu mai permite nimanui sa ii dea add.

| CalofirBogdan a răspuns:

Sc nu pot da o cerere și chiar mai multe?

| CalofirBogdan a răspuns:

Dc nu pot da o cerere și chiar mai multe?

| Syrbu_Carmen_Elena_1995 a răspuns:

Cu pot eu sa il bag la prieteni