| NaTuraL999 a întrebat:

Hey! M-am decis sa imi iau un laptop compaq presario cq57, costa 350€. Spuneti-mi mai multe specificatii despre el, in legatura cu performantele lui.
PS: "In cate fps-uri mi se va misca Minecraft-ul?"

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Http://support.hp.com/......c02845369/
Ăsta e cam vai de capu' lui:
-Procesor la 1.0 GHZ AMD Dual-Core C-50
- RAM - 2 GB DDR3
- Video integrat AMD Radeon HD 6250 cu până la 1309 MB memorie (pe care o „fură" din cea de sistem!)
- disc de numai 250 GB
Singurul avantaj la un astfel de laptop e prețul mic (deși la 350 € mi se pare cam mult pentru ce are ăsta) și consumul redus de curent.
Ca să ai un frame rate mai bun în Minecraft - vezi aici:
http://minecraft.gamepedia.com/Tutorials/Improving_frame_rate

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Dacă nu spui exact ce model este, nu știe nimeni ce performanțe vei obține de la acel laptop.
Sunt patru serii din acel tip de produs (100, 200, 300, 400), fiecare cu câteva variante de echipare.
Uite de exemplu câte sunt doar la seria 400: http://support.hp.com/......oduct-info
Așadar, pentru un răspuns corect oferă te rog toate detaliile!

Bula
| Bula a răspuns:

Acest model este unul general, cu multe sub-serii.
Am un asemenea laptop, pe care l-am cumparat second, sub 100€
Are un procesor AMD dublu, de 1, 3 MHz si vine cu w7.
Este un laptop pentru uz general, nicidecum pentru gaming.
Cu toate acestea, cu rezolutie si fps-uri reduse poate duce jocurile.

| NaTuraL999 explică (pentru mihai69):

CQ57-229WM