| Monyyyyy a întrebat:

Hey salut, are tatăl meu un laptop mai vechi dar nu functioneaza, adica nu a intrat de mult pe el și când l-am băgat in priza nu arată nici măcar ca se încarcă, oare e stricat de tot? Nu se pornește nimic

4 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Mai mult ca sigur e de la baterie.

Bateriile moderne au o problema : daca se termina COMPLET atunci nu o sa se mai incarce si nu o sa mai porneasca (prea usor). De asta toate sistemele au o protectie care opresc dispozitivul inainte sa se termine bateria complet.

Dar daca laptopul nu a fost utilizat de mult probabil ca s-a descarcat complet.

| Yuoia a răspuns:

Poate e bateria...
Mergi la un service sa verifice.

| GPA a răspuns:

Scoate bateria laptopului și alimentează-l fără baterie. Desfă laptopul și testează memoriile RAM, pe rând (în funcție de câte ai, scoți una, o muți pe celălalt slot). Poți să scoți și bateria cmos de pe placa de bază, astfel resetând configurația stocată în bios la valorile default, valorile optime pentru funcționare. Scoate și unitatea de stocare (HDD) pe parcurs.

Verifică astfel dacă sunt probleme in continuare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde mult și de locul unde a fost păstrat.