| Monyyyyy a întrebat:

Hey, tocmai acum familia mea a luat o masina de spălat Zannusi Lindo 100 și nu stiu cum
se oprește, adica tot face zgomot acustic și clipește becul rosu,e normal sa fie roșu? Ar trebui sa se opreasca asa scrie in carte, nu mai înțeleg, a scos mama așa hainele și a oprit-o

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E folosita masina? Una noua nu costa asa mult. Cand face ce nu zice manualu are un defect

Bula
| Bula a răspuns:

Becul rosu indica ceva avarie.
Cititi manualul de utilizare, acolo sunt indicate cauzele posibile.
Daca nu reusiti sa rezolvati, atunci sunati la vanzator, sa trimita presonal de service sau sa duca masina de spalat la reparat (pe cheltuiala lor), asigurand alta pe perioada reparatiei, conform legii.

| anonimg a răspuns (pentru Bula):

Nu sunt nici instalator si nici electrician; dar daca se aprinde becul rosu -care inseamna avarie- si se mai aude si zgomot, ma duce cu gandul ca nu au fost scoase suruburile din spate care tine cuva sa nu se miste in timpul transportului.
Asta inseamna ca daca suna la magazin si se constata ca nu au fost scoase acele suruburi, atunci s-a dus garantia masinii de spalat.
O masina de spalat trebuie si echilibrata -adica sa fie dreapta si sa nu se miste.
Monyyyyy, urmareste acest videoclip si fa la fel:
https://www.youtube.com/watch?v=5d6FBay9MDA

| Bula a răspuns (pentru anonimg):

Asta asa e.
De aceea am scris ca, intai sa citeasca Manualul de Utilizare. happy

| Monyyyyy explică (pentru Bula):

Se mai aprindea un beculeț unde scria ca nu elimina apa

| Bula a răspuns (pentru Monyyyyy):

Curata filtrul de scurgere!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Zgomot acustic? Locuiti intr-un amfiteatru?
Ati citit manualul?
Majoritatea au niste suruburi care blocheaza amortizoarele cuvei, alea trebuie demontate inainte de folosinta, altfel fuge dupa tine prin casa, cand o pornesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil are o defecțiune din fabricație.

| Michaeel a răspuns:

Poate nu mai merge, se mai întâmpla asa cu mașinăriile boi cumpărate. Daca aveți garanție o puteți returna.