| Soranikk a întrebat:

Acum o saptamana mi-am cumparat o tableta Allview city plus. Am inchis-o ca s anul mi se descarce bateria aseara, iar dimineata se deschidea doar ecranul insa nu mai mergea sa intru in meniu...ramanea asa... ajutati-ma va rog! :*

Răspuns Câştigător
| Trifoi_Daniel_1976 a răspuns:

Pai trebuie sa inchizi tableta. Apesi in acelasi timp butoanele Power+Volum Up(in unele cazuri e buton down, dar in general combinatia power+volum down duce in download mod)
ti apasat mai mult timp cele 2 butoane, iar in mod normal tableta ta ar trebui sa intre in rom recovery mod
o data intrata in rom recovery
trebuie sa selectezi rubrica wipe data/ factory reset, selectezi pe urma yes delete all user data
dupa ce se termina procesul de formatare selectezi rubrica reboot system now.
Dupa ce se va aprind etableta se va incarca sistemul android(adica sigla android sau sigla producatorului) ceva timp, dupa ce se termina procesul tableta intra in meniul de configurare android exact ca atunci cand ai pornit-o prima data.
Urmeaza pasi pe care ti-am spus si spune ce ai rezolvat?

21 răspunsuri:
| panther2007 a răspuns:

Din ce spui tu se intelege faptul ca tableta ta se aprinde dar ramane in stagiul de incarcare al sistemului android, daca este asa atunci ai parte de un low brick.
Totul se poate repara daca poti sa intri in modul rom recovery al sistemului android.
Dar mai recomandat este sa te duci cu ea in garantie pentru ca e vorba despre o problema soft!

| Soranikk explică (pentru panther2007):

Si cum pot intra in acel mod?

| Soranikk explică (pentru Trifoi_Daniel_1976):

Poi am numai 2 butoane : unul din care deschid tableta si inca unul prin care intram in meniu...atat.

| panther2007 a răspuns (pentru Soranikk):

Atunci apasa respectivele butoane in acelasi timp

| Soranikk explică (pentru panther2007):

Imi apare sigla producatorului...

| panther2007 a răspuns (pentru Soranikk):

Trebuie sa ti apasate cele 2 butoane mai mult timp chiar daca iti apare sigla producatorului, tine pana vezi ca intra in rom recovery

| Soranikk explică (pentru panther2007):

Nu imi apare nimic.

| panther2007 a răspuns (pentru Soranikk):

Deci tableta asta e asemanatoare cu a ta(e acelasi model doar ca nu e versiunea plus) urmareste clipul si vezi exact ce trebuie sa faci http://www.youtube.com/watch?v=kiVGjwqeu2k

| Soranikk explică (pentru panther2007):

Mai uit si iti spun ce am rezolvat

| panther2007 a răspuns (pentru Soranikk):

Ok

| Soranikk explică (pentru panther2007):

Am reusit big grin iti multumesc din tot sufletul...m-ai ajutat enorm

| panther2007 a răspuns (pentru Soranikk):

Nu ai pentru ce! Ma bucur ca te-am putut ajuta! Sa iti stapanesti sanatoasa tableta!

| Soranikk explică (pentru panther2007):

Multumesc mult!

| paulapaulapaula25 a răspuns (pentru Trifoi_Daniel_1976):

Buna, mie nu imi merge, am aceeasi tableta, si exact asa s-a intamplat la scurt timp de la cumparare... Ce pot sa mai fac?

| panther2007 a răspuns (pentru paulapaulapaula25):

In mod normal ar trebui sa iti mearga daca urmezi cu atentie pasi spusi de mine sau daca urmaresti videoclipul ce l-am pus, daca nu iti merge nu pot sa te ajut cu nimic daca nu esti din Bucuresti, asa ca spune problema ta mai pe larg si poate pot sa te ajut intr-un fel

| emimanul a răspuns (pentru Soranikk):

Ori cate butoane ai avea ar merge mereu, dar secretul este sa apesi simultan pe toate butoanele pe care le ai.

| Trifoi_Daniel_1976 a răspuns (pentru panther2007):

Si eu am o tableta la fel dar am incercat chestia asta dar niste prieteni mi-au zis ca s-a dus softul ce sa fac?

| Trifoi_Daniel_1976 a răspuns (pentru Soranikk):

Pai trebuie sa inchizi tableta. Apesi in acelasi timp butoanele Power+Volum Up(in unele cazuri e buton down, dar in general combinatia power+volum down duce in download mod)
ti apasat mai mult timp cele 2 butoane, iar in mod normal tableta ta ar trebui sa intre in rom recovery mod
o data intrata in rom recovery
trebuie sa selectezi rubrica wipe data/ factory reset, selectezi pe urma yes delete all user data
dupa ce se termina procesul de formatare selectezi rubrica reboot system now.
Dupa ce se va aprind etableta se va incarca sistemul android(adica sigla android sau sigla producatorului) ceva timp, dupa ce se termina procesul tableta intra in meniul de configurare android exact ca atunci cand ai pornit-o prima data.
Urmeaza pasi pe care ti-am spus si spune ce ai rezolvat?

| paulapaulapaula25 a răspuns:

BUNA! Poti sa faci un video cu ce ai facut, mie nu imi merge, ma rog. mie nu imi apare sigla de la android..Doar cea de la Allview. Please help!

| Galan_Laurentiu_2000 a răspuns:

Am luat o tableta Allviev Speed Quad si intr-o ora mi se descarca bateria. Si.....cum pot sa imi extind viata bateriei? Va rog dati-mi un tutorial sau ceva

| emimanul a răspuns:

Pai trebuie sa apesi in acelasi timp pe butoanele Power+Volum Up.

| Daizuke a răspuns:

Buna! Am si eu o tableta Allview city+ am facut tot ce ai spus cu resetu, dar tot nu porneste.