| Notyabusinessm8 a întrebat:

Am instalat Realtek Audio Codec si nu mai stiu cum se numea iar apoi am vazut ca nu functioneaza (sau mai degraba nu stiu eu sa-l utilizez pentru ca la categoria IT sunt praf) si l-am dezinstalat. Apoi am intrat in Winamp si de fiecare data cand selectam o melodie imi dadea: Bad DirectSound driver. Error code 88780078. Am dezinstalat si am instalat Winampul din nou si la fel. Ce pot face? (explicati pas cu pas va rog frumos... *I'm a noob, really*

2 răspunsuri:
| JustCosmin a răspuns:

Nu ai instalat driverul placii de sunet. Ce ai incercat tu sa instalezi, este un codec. Trebuie sa instalezi Realteck Audio Driver. Nu ai specificat ce Windows ai, asa ca alegi tu de aici: http://drivers.softpedia.com/downloadTag/Realtek+Audio+Driver

| MITZANUL a răspuns:

Ai computer tip desktop sau ai laptop? Windows 7, Xp? Daca nu ai placa de sunet separata (adica iesirea de la difuzoare este pe aceeasi placa cu intrarea de la tastatura si de la mouse) folosesti cd-ul cu drivere al placii de baza si instalezi din nou driverul de sunet, apoi dai restart la calculator si incerci sunetul. Trebuie sa dai restart dupa ce instalezi driverele de sunet ca sa mearga.