| Neajutorat a întrebat:

Hey TPU,

Am o boxa portabila iar atunci cand dau volumul la 30 gajaie.Ce as putea face?

Funda!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nimic. Este de proasta calitate difuzorul. Poate daca ai gasi un difuzor de calitate de aceiasi marime si rezistenta interna. Slaba sansa!

| Neajutorat explică (pentru Salontanul):

Am niste boxe de calculator stricate, as putea lua din ele ceva piese sa le pun inaintea difuzorului cum ar fi un condensator, rezistor, sau macar sa ii mai ia din putere?

| Salontanul a răspuns (pentru Neajutorat):

Nu. Daca nu este de calitate difuzorul trebuie sa-l schimbi. Un rezistor in circuit n-ar face decat sa scada nivelul semnalului sonor ceea ce o poti face si din potentiometru. Un condensator nu face decat sa filtreze curentul daca are un barait si la nivel sonor slab.

3 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Este de la difuzor. Nu poti sa schimbi asta.