| Anonymusu a întrebat:

Am o intrebare, ce sa aleg, Samsung Galaxy S III mini (http://www.emag.ro/......DZJJCBBBM/
sau Samsunc Galaxy Core (http://www.emag.ro/......MB1CBBBM/)

De ce ati ales acel telefon?

FUNDA

Răspuns Câştigător
| BogdanSVPetc a răspuns:

Fac comparatie pe rand cu cele doua.
Avataje xiaomi vs s3 mini:
-diagonala display
-rezolutie display
poate un minus e ca nu are ecran superamoled, dar si la s3 mini daca spargi ecranul ala, e 500 lei sa il repari, adica, nu merita reparat.
-sticla de la xiaomi teoretic e nitel mai rezistenta.
Versiunea de android e mai noua si suportul oficial este sueprior
-Procesorul este MULT mai performant, idem si pentru procesorul grafic. De altfel procesorul+procesorul grafic e idem cu ce vezi pe telefoane ca galaxy s3 neo, sau Motorola moto G din ambele generatii
-camera foto este mai ok.
-Camera video filmeaza full hd pentru ca hardware-ul permite. s3 mini are lag in orice, mai ales in jocuri. De altfel, pe atunci, procesorul de pe s3 mini era cel mai prost procesor dual-core existent. Dar a aparut tot atunci un snapdragon cu adreno 203 care a fost si mai prost de atat.
-Camera frontala e superioara. S3 mini are vga(0.3 mp) vs 1.6 mp xiaomi.
Si ultimul argument, desi ecranul e mai mare, bateria aparent tine mai mult conform mai multor teste.
Acum comparatie cu cealalta bobarca.
Avantaj grand: suporta 4g, dei daca ai optiune cu internet 4g, o sa fie nitel mai rapid.
Avantaj grand: e mai usor.
avantaje xiaomi, rezolutie si diagonala display superioare. Nu are amoled, deci nu e nimic pe plus fata de xiaomi la acest capitol.
-versiune android superiaora la xiaomi
-cpu+gpu superior la xiaomi
-camere/hardware etc, ce am zis si la s3 mini aplici si aici
Avantaj grand: bateria e mai buna. Compara si vezi care merita mai mult.

8 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Cred ca e o gluma... Telefoanele alea costa 600 pentru ca scrie Samsung pe ele... Mai bine astepti sa vina in stoc http://bit.ly/1BtquLo.

| Anonymusu explică (pentru sltlp):

Cu ce e mai bun Xiaomi fata de celelalte?

| Anonymusu explică (pentru BogdanSVPetc):

Bine,m-ai convins big grin dar sti cand revine in stoc, sau alte site-uri/magazine? a, da si daca mai sti si alte telefoane bune, tot pe la vreo 600 lei si cu un aspect mai placut? happy

| BogdanSVPetc a răspuns (pentru Anonymusu):

Fac comparatie pe rand cu cele doua.
Avataje xiaomi vs s3 mini:
-diagonala display
-rezolutie display
poate un minus e ca nu are ecran superamoled, dar si la s3 mini daca spargi ecranul ala, e 500 lei sa il repari, adica, nu merita reparat.
-sticla de la xiaomi teoretic e nitel mai rezistenta.
Versiunea de android e mai noua si suportul oficial este sueprior
-Procesorul este MULT mai performant, idem si pentru procesorul grafic. De altfel procesorul+procesorul grafic e idem cu ce vezi pe telefoane ca galaxy s3 neo, sau Motorola moto G din ambele generatii
-camera foto este mai ok.
-Camera video filmeaza full hd pentru ca hardware-ul permite. s3 mini are lag in orice, mai ales in jocuri. De altfel, pe atunci, procesorul de pe s3 mini era cel mai prost procesor dual-core existent. Dar a aparut tot atunci un snapdragon cu adreno 203 care a fost si mai prost de atat.
-Camera frontala e superioara. S3 mini are vga(0.3 mp) vs 1.6 mp xiaomi.
Si ultimul argument, desi ecranul e mai mare, bateria aparent tine mai mult conform mai multor teste.
Acum comparatie cu cealalta bobarca.
Avantaj grand: suporta 4g, dei daca ai optiune cu internet 4g, o sa fie nitel mai rapid.
Avantaj grand: e mai usor.
avantaje xiaomi, rezolutie si diagonala display superioare. Nu are amoled, deci nu e nimic pe plus fata de xiaomi la acest capitol.
-versiune android superiaora la xiaomi
-cpu+gpu superior la xiaomi
-camere/hardware etc, ce am zis si la s3 mini aplici si aici
Avantaj grand: bateria e mai buna. Compara si vezi care merita mai mult.

| BogdanSVPetc a răspuns:

Ca si la calculatoare telefoanele se diferentiaza prin ram, procesor si placa video(ca performanta falotiva etc).In cazul acestui rang de telefoane pe care le prezinti tu ramul e destul.Adica in aplicatii si jocuri nu-ti trebuie mai mult.pentruca ar deveni inutili din cauza gpu-ului si cpu-ului.
Deci asculta bine! Dintre aceste doua telefoane mult mai bun e s3 mini, deoarece are o rezolutie mai mare(pt.camera video si vei fi mai multumit cand faci o poza sau videoclip), dar mai ales ca are gpu(placa video) mai buna si anume un Mali 400, core are adreno 203.Nu vreau sa injosesc preacunoscuta firma adreono, care s-a luat mult dupa nVIDIA si a ajuns a cu mmare(a fost sustinuta, bani etc), dar pe vreama cand au iesit ndin ou aceste telefoane mali era mai in fata decat adreno (mai mici de 210).Ia cauta tu placa asta video 203 sa vezi ce rar o gasesti in forumuri, in timp ce mali400 o gasesti si la tel. cu 2.3.6 si la 4.4.0 si, chiar si la kitcat.Am avut-o pe un serioux.Nu pot sa zic ca era minunate, dar fata de adreno 203, e mai buna.DE obicei la telefoane care crezi cas cam la fel(ram, camera rom, procesor)uitate la placa video, care-l va diferienta mult pe unul de altul.Deci da ia 3-iu(in numele gpu-ului.Scuze ca am fost cam analfabat, dar ma cam grabesc! Si d a, precum sltlp iti recomand si eu alte tel.Pe okazii sunt foarte ieftine si bune, dar nici tocmolx(asa imi place miesa le zic ca oricum ce gasesti intro parte gasesti sin alta) si nu au rele. Daca ai o simpatie pentru aceste tel.ia s3mini,daca vrei altceva revina tot aici si zi cati recomand eu!

| Anonymusu explică (pentru BogdanSVPetc):

Daca mai sti si alte telefoane bune, tot pe la vreo 600 lei si cu un aspect mai placut? happy

| BogdanSVPetc a răspuns (pentru Anonymusu):

Ia nu mai te uita la replici noi si scumpe si cumpara asta prin posta romana(la asta nu mai scie mini)(bun, ieftin, ca nou):http://olx.ro/......2OymB.html promoted
Si daca vine vremea sa-l cumperi mai pui odata intrebarea poate imi dai si mie o funda(daca-ti voi fi de folos).De aratat nu arata cine stie ce ca asa arata samsungurile, da macar iti convine!

| Ela_Andree_1999 a răspuns:

Amândoua au cam aceleasi caracteristici...s3 mini are un procesor mai bun....in rest sunt la fel. difera doar marimea.