| RoxanaAndreeaBianca a întrebat:

Am o problema.
Am Windows 7 si laptop Samsung.
Am un router de wireless TP-LINK.

Am instalat routerul pe calculator si vreau sa ma conectez pe laptop, dar nu gaseste reteaua...
Cand vreau sa instalez routerul pe laptop imi spune ca nu il detecteaza straight face

Ce pot sa fac?

3 răspunsuri:
| Sorinutsu a răspuns:

Salut, din cate stiu, acel router are cd de instalare, urmezi pasii de pe cd, daca nici asa nu merge, incearca prin legatura directa, bagi cablu de la net in Wlan si celalalt cablu care a venit cu routeru, in unu din cele 4 porturi, dupa care celalalt capat in laptop, acel router are un manual de utilizare unde ai o adresa pentru a accesa router-ul, ceva gen " 192.168.1.1", accesezi pagina si introduci numele de utilizator si parola care este default, ma refer, cea care este in manualul de utilizare, fiecare router are un username si o parola la achizitonare, bun, acestea fiind spuse mergem mai departe, dai click pe Wireless dupa basic din partea stanga si configurezi, activezi Enable Wireless si SSID Broadcast, intrduci un nume pentru reteaua ta in SSID, selectezi regiunea corespunzatoare dupa, ma refer la Romania, etc. dupa click pe save/apply, dai un restart la router si s-ar putea sa mearga, daca nu, dai un reset la router sa revina la setarile din fabrica, de asemenea verifica si setarile din laptop, daca ai wireless activat, driverul, si daca citeste si alte routere din jur, in caz ca nu reusesti, mai ne scrii pe aici, bafta

| RoxanaAndreeaBianca explică (pentru Sorinutsu):

Pai, laptop-ul nu-mi citeste alte routere din jur straight face.

| DjGeoX91 a răspuns:

Am exact aciasi firma de wi-fi TP-Link sunt foarte multumit de el...deci :
1. daca tu ai bagat wireless-ul in priza trebuia sa iti vada din prima ( in caz de nu e stricat si esti sigur ca e bun)
2. ori nu ai tu activat wireless-ul la laptop sau nu ai instalat placa wirles
3. incearca cu un alt dispozitiv sa cauti wireless-ul si vezi daca il vede daca nu il vede inseamna ca e de vina wireless-ul
4. Vezi ca are un buton in spate de reset incearca sa faci pasii astia:
incearca cu o scobitoare cv sa stai apasat pe reset in acest timp il alimentezi cu curent si astepti 10 secunde iei scobitoarea de pe reset si vezi dupa aia daca il vede! Iti urez succes sa revii cu un raspuns