| DarkMirror a întrebat:

Am o problema cu PC-ul. Deci, il deschid, sta vreo 2-3 minute, apoi se face negru ecranu si sta asa 3 secunde, cand revine imi spune:

"Display driver has stopped working and has recovered successfully."

Bun, apoi mai sta 1 minut si se face iar negru si nu-si mai revine. Am incercat sa intru in Safe Mode si sa instalez ultimele drivere de pe NVidia si tot nu merge. In Safe Mode in merge perfect. Da ma enerveaza ca arata naspa si care multe restrictii la programe, ca de altfel as intra tot timpu in Safe Mode. Am un Windows 7 x86, placa video NVidia GeForce 8400 GS, procesor Intel Pentium de 3.00 GHz. Nu e cine stie ce dar si-a facut treaba pana acum. Va rog mult, ceva idei?

4 răspunsuri:
| Mickulash a răspuns:

Se pare ca windows-ul nu s-a instalat bine sau este defect, corupt si nu iti accepta unele drivere sa chiar le ignora, nu le deschide.Iti recomand un XP SP3 curat. Windows 7 este o versiune nereusita din punctul meu de vedere.

| DarkMirror explică (pentru Mickulash):

Ai putea avea dreptate. Am instalat Windows-ul de curand. DAR nu exista XP SP3 "curat", deoarece nu exista SP3. Ceea ce ai spus despre el nu are nicio logica. Windows XP SP3 nu exista, daca exista inseamna ca e piratat. In rest, s-ar putea sa ai dreptate.

| Mickulash a răspuns (pentru DarkMirror):

Gresit. Cauta pe net, intreaba si un prieten care se pricepe cat de cat si o sa vezi ca exista Windows XP Professional SP1, 2 si 3. 3 este ultimul Service Pack introdus in Windows XP Professional. Iar cand am spus curat ma refeream sa nu fi fost modificat in niciun fel de altii.Bafta

| IngerAlb a răspuns:

Este vorba despre un conflict ce este generat de driver-ul plăcii video şi un anume fişier din Windows. Partea ciudată este că această eroare nu era cunoscută de Windows Vista până la acea perioadă, ci doar de Windows 7 cu scuza că era versiunea de testare şi încă mai aşteptau feedbackuri ori avansări în ceea ce priveşte compatibilitatea driverelor.
Aşadar sunt două variante. În cazul redării filmelor, se poate instala versiunea Media Player Classic simplă, fără Home Cinema. În cazul gamer-ilor (care întâlnesc eroarea de regulă în cazul plăcilor nVidia), ar fi indicat dezinstalarea acelui update din Windows Vista sau actualizarea driverelor pentru Windows 7 de pe site-ul oficial şi nu prin Windows Update.