| anonim_4396 a întrebat:

Hey TPU.
Am si eu nevoie de ajutor.
Vreau sa imi cumpar o camera de fotografiat, dar nu stiu care model e mai bun, mai de calitate, mai performant, etc.
Camera vreau sa o folosesc pentru fotografie profesionala, nu de amatori.
Cei care ati folosit camere de genul sau care va pricepeti la astea, aveti niste sugestii?
Buget de pana in 5000 ron de preferat daca se poate, dar si peste e acceptabil.
Nu vreau site-uri cu produsul respectiv, ca am cautat si eu si de aia nu pot sa ma decid. Doresc denumirea camerei.
Eu deocamdata stiu doar cateva modele cum ar fi DSRL, Canon, Nikon si cam atat.
Dintre cele 3 care e mai bun?
Exista alt model si mai bun?
Multumesc anticipat!

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Prima data te inscrii si urmezi un curs de fotografiere.
Dupa terminarea cursului vei sti deja ce aparat ai nevoie si se incadreaza in bugetul tau.

| MihaelaDart a răspuns:

Noi folosim un Canon EOS 7D Mark II kit, un DJI Osmo Pocket si o drona DJI Phantom 4 pentru foto-video profesionale pentru diverse evenimente pe care le avem si nu numai. Ca si costuri pe toate am dat in jur de 5500 euro cumparate din Germania.

Iti cumperi in functie de bugetul pe care il ai. I-ati un kit care contine atat camera si cele doua obiective, desi preturile difera de unde le cumperi, pot varia intre 1000-2000 euro depinde si de marca camerei foto.

Ca si camere de care atat personal si pe care in prezent le folosim sunt Olympus si Canon.
Nikon de altfel este foarte bun.
DSLR nu exista marca de camere foto, iti explica pas cu pas ce inseamna https://blog.f64.ro/2016/05/18/ce-este-si-cum-functioneaza-un-aparat-dslr/

| sierra1 a răspuns:

Dacă ai spus "profi", asta e și nu alta:

https://www.emag.ro/......D40XFYMBM/

| doctorandus a răspuns:

Nu stiu mai, in orice caz magazin ieftin de camere este eglobalcentral. Alege transport asigurat, altfel ei nu raspund daca se pierde la posta.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Corectie: eglobalcentral.

| NLS a răspuns:

Dupa ce ai scris acolo, se poate deja deduce ca nu ai nevoie de camera "profesionala" (pe care, intre noi fie vorba, nu o gasesti la 5000 Ron cu obiectiv inclus, ci de la 1500 euro in sus,
DOAR corpul (fara obiectiv). Iar fotografie profesionala cu un obiectiv de kit nu ai sanse sa faci.
)

Nu e DSRL, ci DSLR (digital single lens reflex).
Si nu e firma... Ci tehnologia folosita de unele dintre camerele mai rasarite (nu neaparat cele profi).

Deci ai ramas cu 2.
Al treilea nume pe lista asta ar fi Sony.
Toate 3 sunt bune, depinde ce vrei sa realizezi exact, si ce pretentii/asteptari ai.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

DSLR e o categorie de camere... majoritatea camerelor foto fac parte din ea. Fie Canon fie Nikon fie multe alte mărci. Eu prefer Canon pentru fotografie, linia 5D, 6D.

| SuntCineVreauEuSaFiu a răspuns:

Cel mai bun model e Canon EOS 5Ds